Kliniğimizde izlenen akciğer kanseri hastalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with the diagnosis of lung cancer in our clinic
  1. Tez No: 315601
  2. Yazar: AYŞEGÜL TOMRUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM TOR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Akciğer kanseri dünyada ve ülkemizde giderek ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada kliniğimizde izlenen akciğer kanseri hastalarının klinik özelliklerini, tanı ve tedavideki gecikmelerini, sağkalımı, sağ kalımı etkileyen faktörleri saptamayı amaçladık. Retrospektif olan bu çalışmaya Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Torasik Onkoloji polikliniğine Ocak 2005-Aralık 2008 tarihleri arasında tanı ve tedavi amacıyla başvuran 210 akciğer kanseri hastası alındı. Bu çalışmaya göre erkek/kadın oranı 9/1 ve yaş ortalaması 61.21 ± 10.0, yaş aralığı 33-83 idi. Erkeklerin %35'i maden iş kolunda çalışan olgular olup kömür tozuna maruz kalan olgulardı. Öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı en sık semptomlardı. Erkeklerin %97.9'u, kadınların ise %14.3'ü sigara içmiş veya bırakmış olgulardı. Hastaların %82.8'inin başvuru sırasında ECOG performans durumlarının 0-1 olduğu saptanmıştı. Olgularda en sık görülen radyolojik bulgu kitle idi. Bronkoskopi uygulanan hastaların %55.2'sinde endobronşiyal lezyon saptandı. Tümör en sık sağ üst lob yerleşimi göstermekteydi. Olguların %68.1'ine bronkoskopik yöntemlerle tanı konmuştu. Olgularda %79.6 sıklıkla KHDAK saptanmıştı. KHAK hasta oranı ise %19.0 idi. En sık görülen KHDAK alt tipi skuamöz hücreli kanserdi (38.6%), bunu alt tip belirlenmemiş (20.5%) ve adenokarsinom (20.0%) olguları izlemekteydi. Hastaların %77.6'sı lokal ileri veya metastatik evrede tanı almıştı. En sık görülen metastaz bölgeleri sırasıyla akciğer, kemik, beyin ve karaciğer idi. Küratif tedavi almayan hasta oranı %9.6 idi. Semptomdan tedaviye geçen süreler literatür ile benzerlik göstermekteydi. Ortanca sağkalım 8.9 ay olarak bulundu. Çalışmamızda çok değişkenli analiz sonucunda küratif tedavi almamanın, ileri evrede olmanın, hiperkalsemi ve hipoalbuminemi olmasının istatistiksel anlamlı olarak bağımsız kötü prognostik faktörler olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Lung cancer emerges as an increasingly serious health problem in the world and in our country. In this study, we aimed to determine the clinical features of lung cancer patients, diagnosis and treatment delays, survival and factors affecting survival in the patients who were followed up at our clinic retrospectively. Two hundred and ten lung cancer patients who were referred to Zonguldak Karaelmas University Hospital, Department of Chest Diseases, Thoracic Oncology Practice Clinic between January 2005-December 2008 were included in the study. Of 210 patients, 90 % were males and 10% were females with a M/F ratio of 9/1. Mean age was 61.21 ± 10.0, Age ranged between 33 and 83. Coal mining was the most common (35%) occupation in males. Cough, shortness of breath and chest pain are the most common symptoms. 97.9% of the men and 14.3% of women were smokers or exsmokers. At the time of diagnosis 82.8% of patients were ECOG 0-1 performance status. The most frequent radiologic finding was mass. On bronchoscopic examination, 55.2% had an endobronchial lesion. Endobronchial tumor was most commonly located in the right upper lobe. 68.1% of the patients were diagnosed by bronchoscopic techniques. According to histopathology, NSCLC were mostly common (79.6%), followed by SCLC (19.0%). The most common subtype of NSCLC was squamous cell cancer (38.6%), followed by NOS (20.5%) and adenocancer (20.0%). 77.6% of the patients have been diagnosed with locally advanced or metastatic stage. The common sites of metastasis were lung, bone, brain, and liver in decreasing order. 9.6% of patients were not treated with curative methods. In our study delay times from symptom to treatment were in close correlation with the published national and international literature data. Median survival was 8.9 months. In multivariate analysis, not receiving curative treatment, being at advanced stage, hypercalcemia, and hypoalbuminemia were found statistically significant independent poor prognostic factors.