Kadın hastalarda somatizasyon: Çok yönlü bir değerlendirme
  1. Tez No: 31561
  2. Yazar: ÖMER ÇERMİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Somatizasyon, altta yatan bir psikiyatrik, psikolojik ya da sosyal sorunun tıbbi açıklaması yapılamayan bedensel yakınmalarla anlatımı olarak tanımlanmaktadır. Tıbbi yardım arama davranışı da somatizasyon için gerekli bir koşul sayılmaktadır. Bu araştırmada, somatizasyonun sık görüldüğü düşünülen bir kadın hastalıkları polikliniğine başvuran hastalarda, tıbbi açıklaması yapılamayan bedensel belirtiler incelenmiştir. Örnekledi grubunda bedensel belirti sayısı arttıkça depresyon da artmaktadır. Bir başka deyişle, somatizasyon, depresyonu mask eleyememektedir. Somatizasyon, düşük sosyokültürel düzey, eğitimsizlik ve kırsal bölgede yetişmiş olmakla ilişkili görülmektedir. DSM- III- R somatizasyon bozukluğu tanısı için gerekli olan belirti sayısının 13 yerine 6 alınması durumunda da, sağlık hizmetine başvuru sıklığı ve iş-güc kaybı bakımından somatizasyon bozukluğuna yakın düzeyde olan bir eşik-altı somatizasyon grubu ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir sadeleştirilmiş somatizasyon tanısının Türkiye'de de tanı sınıflandırmalarına girmeye aday olduğu düşünülmüştür. Bedensel belirtilerin faktör analizi, somatizasyonun cok değişik biçimlerde yaşandığını ortaya çıkarmıştır. Mevcut tanı sınıfları ile, bunların çoğunun karşılanamadığı görülmektedir. Sonuçlar, başta somatizasyon ve depresyon olmak üzere, temel sağlık hizmetlerinde görülen psikiyatrik durumların oldukça yoğun olduğunu doğrulamaktadır. İhmal edilmiş bir sorun sayılabilecek bu konuya ilişkin neler yapılabileceği üzerine başka araştırmalara gerek görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Somatization is defined as a tendency to experience and communicate somatic distress and somatic symptoms unaccounted for by pathological findings, and to seek medical help for them. Presented here is an assessment of the medically unexplained symptoms of 252 female outpatients admitted to a gynecological facility working on a primary heath care basis. The highly significant correlation between somatization and depression suggests that, somatic symptoms cannot actually "mask' the depression. Somatization is related to lower sociocultural and educational levels and also having been raised in rural Turkey. Lowering the cut- off point of DSM-III- R somatization disorder creates a group of patients still having high rates of medical service utilization and indices of disability. It is suggested that, the addition of such an abridged somatization diagnosis to the psychiatric classification systems, would increase the recognition of somatizing patients in the primary care. The factor analysis of the somatic symptoms revealed that the somatizing patients constitute an heterogenous group. Many of the factors that have emerged, do not correspond to specific DSM categories. The results as a whole, confirm the observation that there is a vast number of psychiatric morbidity in the primary health c^re facilities. Further research is probably needed to find out what could be done for this neglected problem. 90