Supra topolojik uzaylarda açık kümeler ve süreklilikler üzerine
On open sets and continuities in supra topological spaces
- Tez No: 315637
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ASLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tezde supra topolojik uzaylarda, supra t-küme, supra ?-küme ve supra ?^*-küme olarak adlandırılan yeni küme tanımları verilmiştir ve bu kümeler yardımıyla supra t-sürekli, supra ?-sürekli ve supra ?^*-sürekli fonksiyonlar tanıtılmıştır. Bu yeni sürekli fonksiyonlar kullanılarak yeni süreklilik ayrışımları oluşturulmuştur.Ayrıca supra gß-kapalı, supra ßg-kapalı, supra gp-kapalı ve supra pg-kapalı kümeler verilmiştir ve bu yeni kümelerin bazı özellikleri incelenmiştir.Supra tamamen bağlantısız uzay ve supra yerel indiskret uzay tanımlanmıştır ve bu uzaylardaki bazı küme özellikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new set definitions which are called supra t-set, supra ?-set and supra ?^*-set are given and with the help of these sets supra t-continuous, supra ?-continuous and supra ?^*-continuous functions are introduced in supra topological spaces. New continuity decompositions are obtained by using these new continuous functions.Moreover, supra gß-closed, supra ßg-closed, supra gp-closed and supra pg-closed sets are given and some properties of these new sets are studied.Supra extremally disconnected space and supra locally indiscrete space are defined and some set properties are obtained in these spaces.