A new micro semi-open set in micro topological spaces
Mikro topolojik uzaylarda yeni bir mikro yarı açık cümle
  1. Tez No: 734827
  2. Yazar: DEENA ISMAEL ANWER ANWER ANWER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HARDİ A. SHAREEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Topologlar, iyi bilindiği gibi, çeşitli topolojileri tanıtmışlardır. İnce topoloji, üst topoloji, ideal topoloji, bulanık topoloji, nano topoloji ve mikro topoloji, Chandrasekar (2019) tarafından kurulan nano topolojinin bir uzantısı olan mikro topoloji ile bugün var olan topolojilerdir. Bu çalışmada mic- -açık cümlesi adı verilen daha zayıf yeni bir mikro yarı açık cümle türünü tanıtıyoruz ve bazı özelliklerini veriyoruz. Ayrıca, diğer bazı mikro açık cümlelerle de karşılaştırıyoruz. Dahası mic- -sürekli fonksiyonlar adı verilen mic- -açık cümlesi tarafından tanımlanan yeni mikro süreklilik türlerini veriyoruz. Bunların bazı özelliklerini inceliyoruz ve neredeyse zayıf bir şekilde mic- -sürekli fonksiyonları veriyoruz.
Özet (Çeviri)
Topologists, as is well known, have introduced various topologies. Fine topology, supra-topology, ideal-topology, fuzzy-topology, nano topology, and micro topology are topologies that exist today, with micro topology being an enlargement of nano topology, which has been established by Chandrasekar (2019). In this work, we introduce a new weaker type of mic-semi-open set called mic- -open sets and discuss some of its features. We also compare it with some other mic-open sets. Moreover, we give the new kinds of micro continuity defined by the mic- -open set called mic- -continuous functions. We examine some of their properties and give almost weakly mic- - continuous functions.