Retina damar görüntülerinde tipik noktaların bulanık rbf modeliyle çıkarsanması
Vascular landmark detection in retinal images using fuzzy rbf
- Tez No: 315663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED GÖKHAN CİNSDİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Retina damarları, bir takım hastalıkların teşhisinde önemli bir rol oynamaktadır ve bunların başında diabetik retinopati hastalığı gelmektedir. Diabetik retinopati (DR) gözün ışığı algılamasını sağlayan retina isimli sinir tabakasının şeker hastalığı nedeniyle kan damarlarındaki değişikliklere sebep olduğu bir hastalıktır. Hasar görmüş kan damarları sıvı ve kan sızmasına neden olarak dallar ve sert izli (scar) dokular oluşmasına, bunlar da retinanın beyine bozulmuş şekiller göndermesine sebep olmaktadır.Diabetik retinopati, diyabete bağlı olarak erken yaşta ortaya çıkan katarakt ve aynı sebepten dolayı diğer yetişkinlere oranla yaklaşık iki kat fazla görülen göz tansiyonu (glokom) içerisinde en sık görülenidir ve yetişkinlerde önemli bir körlük sebebidir. Diabetik retinopatisi olan hastaların başlangıçta görmelerinde bazı değişiklikler ortaya çıkabilir. Hastalık ilerledikçe, retina yüzeyinde anormal yeni damar oluşumları meydana gelmektedir ve hastalığın tanısı ve ilerleyişi bu yeni damar oluşumlarının takibiyle yapılmaktadır. Bu takip için damardan flöresein boya verilerek özel bir anjiyo çekimi yapılmakta ve boya retina damarlarından geçerken art arda fotoğrafları çekilmektedir. Bu sayede damarlar daha net olarak elde edilebilmektedir. Hastalığın ilerleyişi, damar görüntülerinin çakıştırılarak (registration) farklılıklarının ortaya konulması ile ancak gözlemlenebilmektedir.Bu tez kapsamında, retina damar görüntülerinin çakıştırılması amacıyla retina damar görüntülerindeki tipik noktaların çıkarsanması için yeni bir yöntem olarak Bulanık RBF (Fuzzy RBF) kullanılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Retinal vessels play an important role in the diagnosis of various diseases and diabetic retinopathy is one of the major diseases among those. Diabetic retinopathy (DR) is a disease that causes changes in vessels of the retina (nerve layer of the eye that allows the eye to detect the light) caused by diabetes. Damaged blood vessels cause fluid and blood leakage and as a result leading the formation of the branches and rough track (scar) tissue, which cause the retina to send distorted shapes to the brain.Diabetes-related diabetic retinopathy, is one of the most common diseases of cataracts which is seen in early years and eye pressure (glaucoma) which is seen about two times higher in young people than adults and is an important cause of blindness among adults. At the beginning some changes related with the vision of patients with diabetic retinopathy may occur. As the disease progresses, abnormal new vessel formation occurs on the surface of the retina and the progression of the disease and the diagnosis is made by following the formation of new blood vessels. For this tracing, fluorescein dye is used for angiograpghy and consecutive photographs are taken while the dye is circulating in the retinal vessels. In this way, the vessels can be obtained more clearly. The progress of the disease, can be observed only through overlaying images of blood vessels (registration), and uncovering the differences.Within the context of this thesis, Fuzzy RBF (FRBF) is intended to be used as a new method for detection of the landmark points from retina vessels to register the retinal vascular images.