Yavaş devreden stok elemanları için envanter yönetimi modelleri ve bir uygulama
Inventroy management models for slow moving spare parts and an application
- Tez No: 315726
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İşletmeler bir yandan kredi kaynakları ile borçlanırken, diğer yandan da yüksek envanter yükleri taşımaktadırlar. İşletmeler için büyük bir maliyet bileşeni olan stokların yükünü minimize etmek işletmeler için çok önemlidir. İşletmeler, iç ve dış müşterilerden gelen yedek parça taleplerini karşılarken stok eksikliği veya fazlalığı ile karşılaşmamak için bünyelerinde tutmaları gereken en uygun stok miktarının belirlenmesi amacı ile kendileri için uygun olacak envanter modellerini belirlemelidirler. Bu çalışmada ilk bölümde stok kavramına genel bir bakış yapılmış daha sonra yedek parçalar içerisinde hızlı devreden (literatürde tedarik süresindeki talebi 10 birimden yüksek) stok elemanları için stok kontrol modelleri anlatılmış ardından yavaş devreden (literatürde tedarik süresindeki talebi 10 birimden düşük ) stok elemanları için poisson dağılımlı stok kontrol modelleri anlatılmıştır. Son olarak ise yavaş devreden stok elemanları için geliştirilmiş poisson dağılımlı modeller ile bir uygulama ve maliyet analizi yapılmış, mevcut durumdaki stok seviyesi maliyetleri ile modellerde önerilen optimum envanter düzeyindeki gözlemlenen maliyetlerin karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firms are getting in to debt by credit resources, also they are carrying high inventory loads. For the firms, it is very important to minimize to stock loads which is major cost component. Firms should decide inventory models which will be suitable for themselves, to keep best amount in their structure for not to meet with stock deficiency or excess comes from inner and outer customers, when they are corresponding spare part demand. In this study, general view is made to stock issue in the first section, then stock control models are explained for the stock elements which rapidly transfered (of which lead time avarege demand is higher than 10 units in the literature) in the spare parts, subsequently poisson distribution stock control models are explained for stock elements which are slow moving stock items (of which lead time avarege demand is less than 10 units in the literature). Lastly, an application and cost analysis is made with poisson distribution which is developed for slow moving stock items, benchmarking is made for stock level costs which are in the current situation and for the costs which is observed in optimum inventory level in the suggested model.