Tek kristal metalik malzemelerde dislokasyon yapılarının etmen tabanlı benzetimi
Agent based simulation of dislocation structures in single crystals
- Tez No: 315750
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVON ÇAPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, tek kristal metalik malzemelerde plastik deformasyon altında dislokasyonların hareketleri ve etkileşimleri sonucunda beliren öz örgütlü desen oluşumunun incelenmesi için etmen tabanlı modelleme ve benzetim yaklaşımı ile bir çerçeve oluşturulmuştur. Dislokasyon Desen Modeli adı verilen çerçeve, dislokasyonların 2 boyutlu hareketini Newtoncu bir bakış açısıyla ele alan ve birbirleri ile etkileşimlerini belirleyen dislokasyon dinamiğine dayandırılmıştır. Bir elektronik laboratuvar olarak bu çerçevenin kullanımı bakır ve alüminyum tek kristalmalzemelerinde çeşitli yükleme tiplerinin ve değerlerinin, kayma sistemlerinin ve sıcaklığın desen oluşumuna etkisinin incelenmesi ile sergilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a framework based on agent based modelling, has been developed in order to examine self-organized dislocation patterns which emerge from the motion of dislocations and their mutual interactions under plastic deformation in single crystals. This framework, named Dislocation Patterning Model, is based on dislocation dynamics which utilizes 2D Newtonian view of motion of dislocations and takes their mutual interactions into account. As an electronic laboratory, theusage of the framework has been demonstrated by investigation of dislocation patterning in copper and aluminum single crystals with several loading types and amounts, slip systems and temperature.