Hipernatremik dehidratasyonlu yenidoğanların uzun dönem nörolojik bulgularının değerlendirilmesi
Assessment of long term neurological signs of newborns with hypernatremic dehydration
- Tez No: 266832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Sodyum ekstrasellüler sıvının en önemli katyonudur. Serum sodyum düzeyinin 145 mEq/L'nin üzeri olması hipernatreremi olarak tanımlanır. Biz yenidoğan döneminde hipernatremik dehidratasyonun pronozunu araştırmak istedik.MATERYAL METOD: 2003-2006 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan servisinde yatan 62 hipernatremik dehidratasyonlu bebeğin dosyası retrospektif olarak değerlendirildi. Bunlardan 13 tanesi (%19) kaybedilmişti. Geri kalanların 30 tanesine (%48) ulaşıldı ve bu çalışmaya dahil edildi. Ayrıntılı nörolojik değerlendirme ve Denver II psikomotor nörogelişimsel test yapıldı.BULGULAR: Çalışmamıza alınan hastaların en sık başvuru nedeni %63.3 ile emmeme, %16.6 ile huzursuzluktu. Doğum tartısına göre sıvı kaybı %23,8 `di. Hastalar ortalama 4,3 yıl takip edildi. Onüç olgunun Denver II testinde gerilik tespit edildi. Üç hastada aşikar nörolojik anormalite mevcuttu (%10). Denver testi anormal olanlarda ortalama serum sodyum düzeyi 177mEq/L iken, Denver testinin normal bulunduğu olgularda 169,7 mEq/L idi.
Özet (Çeviri)
AİM: Sodium is the most important cation in the extracellular fluid. Hypernatremia is defined as being over serum sodium level of 145 mEq / L. We wanted to investigate the prognosis of hypernatremic dehydration in the newborn period.METHODS: The files of 62 infants with hypernatremic dehydration in neonatal service of Faculty of Medicine of Ataturk University were retrospectively reviewed between 2003-2006. 13 files of them (19%) had been lost. 30 files of the remaining of them (48%) were obtained and included in this study. Detailed neurological examination and Denver II psychomotor neurodevelopmental testing was performed.FİNDİNGS: The most frequent cause of admission is ; sucking problem (63.3%), and the other reason is restlessnes (16.6% ). Fluid loss was 23.8% compared to birth weight. Patients were followed for an average of 4,3. years. Thirteen patients were retarded at the Denver II test. Neurological abnormalities were evident in three patients. Mean values of Serum sodium in patients with abnormal Denver test was 177mEq / L, the mean value of patients with normal Denver test was 169.7 mEq / L.