Benign ve malign plevral mezotelyal prolifrasyonların ayırıcı tanısında osteopontin ve p53'ün tanısal değeri
Diagnostic role of the osteopontin and p53 in benign and malignant pleural mesothelial proliferations.
- Tez No: 315848
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KASAPOĞLU DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Onkoloji, Patoloji, Chest Diseases, Oncology, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Malign mezotelyoma, başta plevra olmak üzere serozal yüzeyleri döşeyen mezotel hücrelerinden köken alan oldukça agresif bir tümördür. Reaktif mezotelyal hiperplazi, hücresel artış ve hücrelerin reaktif sitolojik atipi içermesi nedeniyle malign mezotelyoma ile karışabilmektedir. Son yıllarda ayırıcı tanıda çeşitli immünohistokimyasal belirteçler kullanılmakla birlikte, bu iki lezyonu kesin olarak ayırabilen bir belirteç henüz tanımlanmamıştır. p53, 17. kromozomda yerleşen tümör supressör bir gendir. Osteopontin, kemik metabolizmasında rol oynayan fosforile bir glikoproteindir. Bu iki belirtecin bir çok tümör yanı sıra malign mezotelyoma ve akciğer kanserinde de eksprese edildiği gösterilmiştir. Çalışmamızda 20 reaktif mezotelyal hiperplazi ve 80 malign mezotelyoma olgusunda (%66.3 epitelyal, %18.7 mikst ve %15 sarkomatoid tip) immünohistokimyasal olarak p53 ve osteopontinin ekspresyonları araştırılmıştır. Reaktif mezotelyal hiperplazi olgularının %20'sinde p53, %90'ında osteopontin ekspresyonu gözlenirken; malign mezotelyoma olgularında bu oranlar sırasıyla %71 ve %80 idi.
Özet (Çeviri)
Malignant mesothelioma is a highly aggresive tumor arising from the mesothelial cells of serosal surfaces, particularly the pleura. Due to hipercellularity and reactive cytologic atypia of the cells, the reactive mesothelial hiperplasia may be mistaken for malignant mesothelioma. Although various immunohistochemical markers were described in recent years, until recently there is not a specific marker able to distinguish these two lesions. p53 is a tumor supressor gen located in the chromosome 17. Osteopontin is a phosphorilated glycoprotein involving in the bone methabolism. In addition to many malignant neoplasms both of the markers were determined to be expressed in the malignant mesothelioma and in lung cancer also. In this study we investigated the immunohistochemical expression of the p53 and osteopontin in 20 cases of reactive mesothelial proliferation and 80 cases of malignant pleural mesothelioma (including 66.3% epithelial, 18.7 % mixed and 15% sarcomatoid types). Whereas immunohistochemical p53 expression was identified in 20% and osteopontin in 90% of the reactive mesothelial hiperplasia cases; in the malignant mesothelioma cases these ratios were 71% and 80%, respectively.