Civcivlerde deneysel miyopide vazoaktif intestinal peptidin etkileri
The effects of vasoactive intestinal peptide in forme deprivation myopia in chicks
  1. Tez No: 315849
  2. Yazar: AYŞE İDİL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET BAŞMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETÇakmak, A.İ. Civcivlerde deneysel miyopide vazoaktif intestinal peptidin etkileri Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2012. Çalışmanın amacı civcivlerde deneysel miyopi oluşturarak vazoaktif intestinal peptidin deneysel miyopi üzerine olan etkilerini incelemektir. Çalışmaya 30 adet 6 günlük Laghorn cinsi civcivlerin 60 adet gözü dahil edildi. Civcivler kontrol (grup 1), serum (grup2), ve VİP (grup 3) grupları olmak üzere her grupta 10 hayvan olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Civcivler 6 günlük iken eter anestezisi altında, tüm gruplardaki civcivlerin sağ gözleri yarı şeffaf plastik kapaklar kullanılarak kapatıldı. Tüm gruplardaki civcivler 6 günlük iken ve deney sonunda 14 günlük iken hem sağ hem de sol gözlere refraksiyon ölçümü ve A-scan Ultrasound cihazı ile ön arka aks uzunluk ölçümleri kaydedildi. Civcivler 14 günlük olana kadar 7 gün boyunca sabah saat 06.00 ile 09.00 saatleri arasında Grup 2'deki civcivlerin sağ gözüne %0,9 NaCl enjeksiyonu; Grup 3'dekilere ise VİP enjeksiyonu yapıldı. 14. günde kırılma kusuru ve aksiyel uzunluk ölçümleri sonrası yüksek doz eter anestezi ve servikal dislokasyon yardımı ile civcivlere ötenazi uygulandıktan sonra tüm gözlere enükleasyon uygulandı. Çıkartılan gözlerin ağırlık, hacim ve uzunluk ölçümleri yapıldı. ?Kruskal Wallis One Way Analizi?'ne göre p değeri 0,05'den küçük olan veriler Tukey testi ile kıyaslandığında civciv gözlerinde sağ ilk kırılma kusuru, sol ilk kırılma kusuru, sol son aksiyel uzunluk, sol hacim ve sağ uzunluk için sadece kontrol grubu ile VİP grubu arasındaki fark anlamlıdır. Sağ son kırılma kusuru, sağ son aksiyel uzunluk, sağ ağırlık ve sağ hacim için kontrol grubu ile VİP grubu ve VİP grubu ile serum grubu arasındaki farklar anlamlıdır. Sonuç olarak deneysel miyopisi oluşturulan civcivlerde vazoaktif intestinal peptidin etkileri çalışılmıştır. VİP enjeksiyonu yapılan gözlerin deneysel miyopiyi azalttığı gösterilmiştir. Bu bulgular miyopi tedavisi için yapılan araştırmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTÇakmak, A.İ. The effects of vasoactive intestinal peptide in forme deprivation myopia in chicks. Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty, Medical Speciality Thesis in Department of Ophthalmology, Eskişehir, 2012. The purpose of this study was to find out the effects of vasoactive intestinal peptide (VIP) on form deprivation myopia in chicks. 60 eyes of 30 6-day-old Leghorn type chicks were included into the study. 3 groups each has 10 chicks were created as control group (group 1), saline group (group 2) and vasoactive intestinal peptide (VİP) group (group 3). Under ether anesthesia, all chicks? right eyes were occluded with plastic diffusers when they were 6-days-old. When they were 6 and 14 days-old, refractive measurement of the eyes and axial length measurement of the eyes with A-scan USG were performed. For 7 days until the chicks were 14 day-old, % 0,9 NaCl was injected to the right eyes of group 2; and VİP was injected to the right eyes of group 3, every day, in between the hours 06.00 and 09.00. In the end of 7th day after the measurements of refraction and axial length, euthanasia was performed to all chicks by high doses of ether anesthesia and servical dislocation. Enucleation was performed to all eyes of the chicks. The weight, length and volume of the enucleated eyes were measured. According to the ?Kruskal Wallis One Way statistical Analysis?, data of all groups, that had a p value less than 0.05, compared with Tukey test. The comparison of right eyes? first refractive values, left eyes? first refractive values, left eyes? last axial lengths, left eyes? volume and right eyes? lengths of group 1 and 3 had a p value of less than 0,05. The comparison of the final refractions, axial lengths, weight and volume of right eyes of the groups 1 and 3 and had a p value of less than 0.05. In conclusion VIP had decreased the myopic refractions of the chicks eyes that had been occluded with diffusers. This will shed a light on the studies of myopia therapies in the future.