Viburnum orientale pallas üzerinde fitokimyasal araştırmalar
  1. Tez No: 31587
  2. Yazar: AYŞEN YÜRÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
229 ÖZET Kuzey yarımkürede oldukça geniş bir yayılış gösteren Viburnum türleri yurdumuz dahil dünyanın çeşitli bölgelerinde diüretik, antispazmotik ve müshil, ayrıca mide ağrılarına, safra ve karaciğer hastalıkları ile böbrek taşlarına karşı kullanılır (9,20,93,268). Bu çalışmada, Türkiye'de yetişen 3 Viburnum türünden (V. opulus, V. lamana, V. orientate) (62) daha önce üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamış olan Viburnum orientate Pallas, taşıdığı kimyasal bileşikler yönünden incelenmiştir. Yapraklardan hazırlanan MeOH ekstraktı suda çözülerek sırası ile E^O, EtOAc ve n-BuOH ile ekstre edilmiştir. n-BuOH ve EtOAc ekstraktlan üzerinde yapılan kromatografik (OBSK, KK) çalışmalar sonucunda, anatoliozit, anatoliozit A-E olarak adlandırılan 6 yeni asiklik monoterpen heteroziti, 3 bilinen basit monoterpen heteroziti (Betulalbuzit A,B ve 2(E)- 2,6-dimetil-2,7-oktadien-l,6-diol 6-0-J3-D-glukopiranozit), viborientozit olarak isimlendirilen, oz olarak ribohekzo-3-uloz taşıyan Valeriana tipi 1 ester iridoit heteroziti, ayrıca yapıları kersetol-3-rutinozit, kemferol-3-rutinozit, kemferol-3-glukozit ve epikateşin olarak aydınlatılan 4 fenolik bileşik izole edilmiştir. İzole edilen tüm bu bileşiklerin yapılan kimyasal (asetilasyon, asit ve alkali hidroliz vs.) ve spektral yöntemler [UV, İR, lH ve 13C-NMR (İD ve 2D), FAB-Kütle] kullanılarak aydınlatılmıştır. Anatoliozit A-E bileşikleri, 6-0-[a-L-ramnopiranozil-(l"- 2')-p-D-glukopiranozil]-linalol (Anatoliozit) ortak çekirdeğini taşıyan, ilave oz (glukoz ve ribohekzo-3-uloz) ve monoterpen asit (= Mentiafolik asit) ünitelerinin ozidik ve ester bağlan ile düz zincir halinde bağlandığı yeni bir grup monoterpen heterozitidir. V. orientale yapraklarından izole edilen bu bileşiklerin yanısıra bitkinin uçucu yağı üzerinde de inceleme yapılmış ve gerek hidroliz uygulanmadan, gerekse asit hidroliz sonrası elde edilen uçucu yağda, majör bileşen olarak linalol belirlenmiştir. Geraniol, cc-terpineol ve nerol uçucu yağın diğer ana bileşenleri olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
230 SUMMARY Viburnum species widespread in the northern hemisphere, are used as diuretic, spasmolytic, laxative and also against stomach aches, bile and liver disorders as well as in the treatment of kidney stones in different regions of the world, including Turkey (9,20,93,268). In this study, from one of the three Viburnum species (V. opulus, V. lantana, V. orientale) (62) growing in Turkey, V. orientate was investigated according to its chemical constituents since there is no study carried out on the plant up to date. The methanolic extract of the leaves was dissolved in water followed by extraction with Et20, EtOAc and n-BuOH respectively. As a result of the chromatographic studies (MPLC, CC) on the n-BuOH and EtOAc extracts 6 new acyclic monoterpene glycosides named Anatolioside, Anatoliosides A-E, 3 known simple monoterpene glycosides (Betulalbuside A, B and 2(£>2,6-dimethy-2,7-octadien-l,6-diol- 6-O-P-D-glucopyranoside), a valerian type, ester iridoid glycoside named viborientoside, sugar of which was ribohexo-3-ulose were isolated in addition to 4 phenolic compounds; quercetin 3-O-rutinoside, kaempferol 3-0-rutinoside, kaempferol 3-0-glucoside and epicatechin. The structures of these compounds were elucidated by means of chemical (acetylation, acid and alkaline hydrolysis) and spectral (UV, IR, ^-NMR, 13C-NMR, FAB-MS) evidence. Compounds Anatoliosides A-E have the common core structure, 6- O - [a - L - rhamnopyranosyl - (l"-2') - p-D-glucopyranosyl]-linalool (Anatolioside), to which additional sugar (glucose and ribohexo-3-ulose) and monoterpene acid (menthiafolic acid) units are attached by glycosidic and ester linkages in a straight chain order which are the first examples of a new group of monoterpene glycosides. In addition to these compounds isolated from the leaves of V. orientale, its volatile oil was also investigated and linalool was found to be the major component in the oils isolated either after acidic hydrolysis of the plant or not. Geraniol, a-terpineol and nerol were found as the other main components of the volatile oil.