Biyolojik etkili yeni bazı oksim eter türevleri üzerinde sentez çalışmaları
- Tez No: 31588
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİYE ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
118 5. ÖZET Bu çalışmada, arilalkil ketonların 2-aminoetiloksim eter türevlerinin sentezleri ve bunların antidepresan etkilerinin fluvoksamin ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlandı. Bunun için; 1-Asetofenon oksim ve O-sUbstitUe hidroksilamin türevlerinin sentezleri gerçekleştirildi. 2-Elde edilen asetofenon oksim üzerinden eterleştirme ile A01-A09 bileşikleri, O-sUbstitUe hidroksilamin türevleri ile arilalkil keton grubu olarak seçilen haloperidol ve primaperonun kondensasyonu ile H01-H06, P01-P06 bileşiklerinin sen tezleri sağlandı. AOl : Asetofenon 0-(2-meti laminoeti 1) oksim HC1 A02: Asetofenon 0-(2-dimetilaminoeti 1) oksim HC1 A03: Asetofenon 0-(2-etilaminoet il) oksim HC1 A04: Asetofenon 0-(2-dietilaminoeti 1) oksim HC1 A05: Asetofenon 0-(2-n-propi laminoeti 1) oksim HC1 A06 : Asetofenon 0-(2-isopropi laminoeti l)oksim HC1 A07: Asetofenon 0- [2-(4-metilpiperidino) etil ] oksim HC1 A08: Asetofenon 0-[2-(3-meti lpiperidino) etil ] oksim HC1 A09: Asetofenon 0-[2-(2-metilpiperidino) etiljoksim HC1 H01 : 4-[4(p-klorof enil)-4-hidroksipiperidino]-4 ' -f luorobüti- rofenon 0-(2-aminoetil)oksim H02: 4-[4(p-klorof enil)-4-hidroksipiperidino]-4 ' -f luorobüti- rof enon 0-(2-dimetilaminoetil)oksim H03 : 4- [4 (p-k lor of eni l)-4-hidroksipiperidino]-4 '-f luorobüti-119 rof enon 0-(2-dimetilaminoeti l)oksim H04: 4-[4(p-klorof eni l)-4-hidroksipiperidino]-4 ' -f luorobUti- rof enon 0-[2-(l-morf o lino) etil] oksim H05: 4-[4(p-klorof enil)-4-hidroksipiperidino]-4 '-f luorobliti- rof enon 0-[2-(l-piperidino) etil] oksim H06: 4-[4(p-klorof eni l)-4-hidroksipiperidino]-4 '-f luorobllti- rof enon 0- [2- (1 -pi rol idi no) etil] oksim P01 : 4-(piperidino)-4 '-f luorobUtirof enon 0-(2-aminoeti 1) oksim P02: 4-(piperidino)-4 '-f luorobUtirof enon 0-(2-dimeti laminoe- til)oksim P03: 4-(piperidino)-4 '-f luorobUtirof enon 0-(2-dietilaminoe- ti 1) oksim P04: 4-(piperidino)-4 '-f luorobUtirof enon 0-[2-( 1-morf olino)- etil] oksim P05: 4-(piperidino)-4 ' -f luorobUtirof enon 0-[2-(l-piperidino)- etil] oksim P06 : 4-(piperidino)-4'-f luorobUtirof enon 0-[2-(l-pirolidino)- etil] oksim Bileşiklerin saflıkları, ITK ile kontrol edildikten son ra A01-A09 bileşiklerinin ergime noktaları saptandı. A01-A09; H01-H06; P01-P06 bileşiklerinin kimyasal yapıları UV, IR,NMR, Mass ve Elementer Analiz verileriyle kanıtlandı. Elde edilen 21 kimyasal bileşiğin,“Davranış Umutsuzluğu Testi”ile antidepresan etkinlikleri fluvoksamin ile karşılaştırmalı olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
121 6. SUMMARY In this study, we aimed to synthesize and to examine of 2-aminooxime ether derivatives of aralkylketones for anti depressant activities by comparing with fluvoxamine. To the this ; 1-Acetophenone oxime and O-substituted hydroxylamine deriva tives were synthesized. 2-The compounds A01-A09 were obtained by etherif ication of acetophenone oxime. The compounds H01-H06 and P01-P06 were synthesized by condensing of O-substituted hdroxylamine derivatives and haloperidol and primaperone compounds which were selected as a source of aralkylketone group. A01 : Acetophenone 0-(2-methylaminoethyl) oxime HC1 A02: Acetophenone 0-(2-dimethylaminoethyl)oxime HC1 A03: Acetophenone 0-(2-ethylaminoethyl)oxime HC1 A04: Acetophenone 0-(2-diethylaminoethyl) oxime HC1 A05: Acetophenone 0-(2-n-propylaminoethyl) oxime HC1 A06: Acetophenone 0-(2-isopropylaminoethyl) oxime HC1 A07: Acetophenone 0-[2-(4-methylpiperidino) ethyl]oxime HC1 A08: Acetophenone 0-[2-(3-methylpiperidino) ethyl] oxime HC1 A09: Acetophenone 0-[2-(2-methylpiperidino) ethyl ] oxime HC1 HOI : 4- [4 (p-chlorophenyl)-4-hydroxypiperidino]-4 ' -f luoro- butyrophenone 0-(2-aminoethyl) oxime H02: 4-[4(p-chlorophenyl)-4-hydroxypiperidino]-4 ' -f luoro- butyrophenone 0-(2-dimethylaminoethyl)oxime H03 : 4-[4(p-chlorophenyl)-4-hydroxypiperidino]-4 ' -f luoro-122 butyrophenone 0-(2-diethylaminoethyl)oxime H04: 4-[4(p-chlorophenyl)-4-hydroxypiperidino]-4 '-f luoro- butyrophenone 0-[2-(l-morpholino)ethyl]oxime H05: 4-[4(p-chlorophenyl)-4-hydroxypiperidino]-4 ' -f luoro- butyrophenone 0- [2-( 1-piperidino) ethyl] oxime H06: 4- [4 (p-chlorophenyl)-4-hydroxypiperidino]-4 ' -f luoro- butyrophenone 0- [2- ( 1 -pyrrol id i no) ethyl] oxime P01 : 4-(piperidino)-4 '-f luorobutyrophenone 0-(2-aminoethyl) oxime P02 : 4-(piperidino)-4 ' -f luorobutyrophenone 0-(2-dimethyl- ami no ethyl) oxime P03 : 4-(piperidino)-4 '-f luorobutyrophenone 0-(2-diethyl- aminoethyl) oxime P04 : 4-(piperidino)-4 '-f luorobutyrophenone 0- [2-(l-morpho- lino) ethyl] oxime P05: 4-(piperidino)-4 ' -f luorobutyrophenone 0-[2-(l-piperi- d i no) ethyl] oxime P06 : 4-(piperidino)-4 '-f luorobutyrophenone 0- [2-(l-pyrrol i- dino) ethyl]oxime The purity of compounds were checked by TLC, follewed by the determination of melting points. Chemical structures of A01-A09, H01-H06, P01-P06 were elucidated by their UV, IE, NMR, Mass and Elementary Analyses data. Antidepressant activity of synthesized 21 chemical compounds was determined by“Behaviour Despair Test”comparing those with fluvoxamine.