Co-60 ile memenin tanjansiyel ışınlamasında karşı meme dozlarının araştırılması
Dose to the contralateral breast for the tangential breast treatment technique with C0-60 gamma radiation
- Tez No: 86445
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ALSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Amaç: Meme kanseri radyoterapisinde, karşılıklı iki tanjansiyel alan memeyi, göğüs duvarını ve bazen MI zincirini ışınlarken, üçüncü anterior alan supraklavikular ve aksiller lenf düğümlerini ışınlar. Meme ışınlaması sırasında karşı meme tarafından alınan doz, iyonizan radyasyonun sağlam dokular üzerindeki etkisi sebebiyle önemlidir. Tedavi esnasında alan dışındaki doz, cihaza ait bölümlerden, wedge filtreden, koruyucu bloklardan ve blok taşıyıcı gibi ek araçlardan kaynaklanabilir. Bu çalışmada Co-60 ile SSD ışınlamasında T-L-D yardımıyla wedge filtre kullanılarak karşı meme dozu ölçülmüştür. Metod ve Materyal: Memenin tanjansiyel ışınlaması sırasında tedevi planlamasında yaygın olarak tercih edilen 15° ve 30°'lik wedge filtreler kullanılmıştır. T-L-D-' ler hazırlanan doku eşdeğeri fantomda tablo 1 'de belirtilen noktalara yerleştifHmiş ve tüm tedavi süresi boyunca bırakılmıştır. Ölçümlerde kullanılan wedge filtreler medyal tanjansiyel ve lateral tanjansiyel sahada; sadece lateral tanjansiyel sahada olmak üzere kullanılmıştır. Bulgular: En yüksek karşı meme doz değerleri ışınlanan meme dozunun % 12.9- % 4.2'si ( toplam doz 660-217 cGy) arasında 30° wedge filtre medyal ve lateral tanjansiyel tedavi sahasında kullanıldığı zaman alınmıştır. Medyal alandaki wedge filtre kaldırılarak aynı şartlarda ölçüm alınmış tanımlanan dozun % 11.4-% 3.4'ü (toplam doz 582-173) görülmüştür. 15° wedge filtre medyal ve lateral tanjansiyel tedavi sahasında kullanıldığı zaman doz değerleri tanımlanan dozun % 9.8-% 3.7'si ( toplam doz 503-191 cGy) arasında iken, medyal tanjansiyel tedavi sahasındaki wedge filtre kaldırıldığında % 9,0-% 2.-8 (toplam doz 460-1 42 cGy) arasında değiştiği görülmüştür. 32Sonuç: Bu durumda primer meme ışınlaması şurasında wedge filtre açısının azaltılması gerektiği görülmüştür. Aynı zamanda medya! alanda kullanılan wedge filtrenin karşı memedeki dozu arttırdığı, bu sebeple medya! alanda kullanılan wedge filtreden kaçınılması gerekliliği görülmüştür. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: In the radiotherapy of breast cancer; breast, chest watt and sometimes Mi are irradiated by means of two opposed tangential fields, supraclavicular and axillary lenf nodes are irradiated by a third anterior field. During the irradiation of breast cancer the dose to the opposed field is important since it has important effect on the normal tissue. During the therapy the dose outside the field might come from machine parts as well as accessories like wedge filters, blocks and block trays. Methods and Materials: in this study, opposed breast doses were measured with Co-60 machine by TLD using wedge fitters with SSD technique while the irradiation of tangential fields wedge filters with 15° and 30° were used. TLDs were placed in the tissue equivalent phantom shown on table 1 and remained in their place for the rest of the treatment. Wedge fitters used for the measurements of the medial tangential and lateral tangential fields, only lateral tangential field. Results: When 30° wedge filters were used for medial and lateral tangential fieldsthe highest opposed breast doses were % 12.9-% 4.2 (total dose 660-217 cGy) of the irradiated breast dose, but without medial wedge filters figures decreased %1 1.4- % 3.4 (total dose 582-173 cGy),. When 15° wedge filters were used medial and lateral tangential fields dose values were % 9.8-% 3.7 (total dose 503-191 cGy) of the prescribed dose values, where as with removed medial tangential field figures went down to % 9.0-% 2.8 (total dose 460-142 cGy). Conclusion: In this case, during the irradiation of the primary breast it was seen that wedge filters angles had to be reduced. At the same time, it was seen that the medial field wedge filter increased the opposed field breast dose. It is for this reason the usage of medial field wedge filter has ta be avoided. 34