Kolay ve tek seferde sulu ortamda çevreci altın, gümüş ve palladyum nano parçacıklarının sentezlenmesi
One-pot facile synthesis of 'Green' gold, silver and palladium nanoparticles in an aqueous solution
  1. Tez No: 315904
  2. Yazar: ZEYNEP KATIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SELMAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Metalurji Mühendisliği, Biochemistry, Chemistry, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nanometre ölçeğindeki materyallerin, şekil ve boyutlarına bağlı olarak son derece farklı optik, elektronik, biyo-uyumluluk gibi birçok özellik sergilediği bulunmuştur. Bu malzemeler arasında özellikle soy metal nanoparçacıklar oldukça ilgi çekmektedir. Altın nanoparçacıklar, eşsiz optik ve elektronik özelliklere sahip olmaları, gümüş nanoparçacıklar antibakteriyel özellik taşıması, paladyum nanoparçacıklar ise katalitik özellikte olduğu için birçok uygulamalarda kullanılmaktadır.Normal metal nanoparçacık sentezlerinde kullanılan indirgeyen ve stabilizatör gibi iki ayrı madde kullanmak yerine bu çalışmada her iki görevi de görebilecek tek bir doğal madde kullanılmıştır. Buna ek olarak nanoparçacık üretiminde kullanılan organik çözücüler yerine çözücü olarak su kullanılmıştır. Nanoparçacık sentezinde kullanılan maddelerin sayısının azalması ve çözücü olarak suyun kullanılması hem ucuz maliyette üretimin olması hem de çevreci nanomalzemelerin sentezlenmesi bu çalışmanın önemini ciddi şekilde arttırmıştır.Bu çalışmada bitkilerden değişik yöntemlerle elde edilen ekstreleri veya yaygın kullanılan molekülleri hem indirgeyen hem de stabilizatör olarak kullanarak 100 nm'den daha küçük boyutta, suda çözülebilen, çevreci, biyo-uyumlu, toksik olmayan ve şekilleri kontrol edilebilen altın, gümüş ve paladyum nano-parçacıkları sentezlenmiştir. Bu çalışmada daha önce çalışılmamış olan cynarin kullanılarak altın nanoparçacık sentezi yapılmış ve literatürde bir ilk gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been proved that nanometer-scaled materials, such as Au-nanoparticles, exhibit unique optical and electrical properties. These properties are often size and shape dependent. Among these materials, especially noble metal nanoparticles are of great attention to scientists. Gold nanoparticles are being employed to nano-sensing and nano-device manufacturing owing to their unique optical and electronic properties, silver nanoparticles have antibacterial properties, palladium nanoparticles are being employed fuel cells and many catalitic properties.Instead of using two different agent, in typical reaction, such as reductant and stabilizer, served as in both a novel materials. In addition, water was used as a solvent instead of organic solvents in nanoparticle synthesis. The number of materials are reduced, both green nanomaterials and low costly synthesis are increased the importance of this study.Water-soluble, green, biocompatible and non-toxic and shape controlled gold, silver and palladium nanoparticles sizes less than 100 nm are synthesized by using extracts derived from plants with various methods and commonly used molecules as both reductant and stabilizer.