Tuz Gölü tuzundan Mg ve Ca iyonlarının uzaklaştırılması
Removing the Ca and Mg ions from Tuz Gölü salt
  1. Tez No: 315912
  2. Yazar: DURSUN TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Tuz tüm canlılar için önemli bir besin kaynağı olmasının yanı sıra kimya sanayi, ilaç sanayi gibi bir çok sanayi dalında da önemli ölçüde kullanılmaktadır. Bunun yanısıra buzlanmaya karşı tedbir amaçlı olarak karayolunda ve demir yolunda tercih edilmektedir. Gölden, denizden ve yeraltındaki mevcut kaya tuzundan; evaporasyon yöntemi (yerüstü madenciliği) ve oda topuk yöntemiyle (yeraltı madenciliği) üretilmektedir. Tuz bünyesindeki Ca ve Mg iyonları yıkama yöntemiyle uzaklaştırılmaktadır. Bu yöntemde atık su sisteme geri beslenerek büyük ölçüde tasarruf edilebilir. Tuz Gölü ? Yavşan Tuzlası'ndan 2010 ? 2011 yıllarında üretilip stoklanan tuzdan toplam 60 kg numune alınarak çeşitli deneyler yapılmıştır. Sonuç olarak 1/2 Tuz / Su oranı ile yapılan yıkama işleminin ardından atık su 12,0 ? 12,5 pH, ve 1/1,5 Stokiyometrik oranla dinlendirme havuzunda bekledilerek sertliği düşürülüp sisteme tekrar beslenmesinin daha ekonomik olabileceği düşünülmüştür. Dinlenme sırasında Ca ve Mg iyonlarının daha hızlı çökmesini sağlamak amacıyla Na2CO3 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Salt is very important nourriture source for all of the creature and also it is used significantly in pharmaceutical industry and the other industries. It?s prefered as a precaution to antifrost at highway and railway.It?s produced with the method of evaporation ( open mining ) and the method of room-and-pillar system ( underground mining ). Ca and Mg ions are eliminated with the washing method. Waste water is fed back to system with this method and we can economise considerably. Experiments were carried out, taking 60 kg samples from the salt which is produced and stocked at Lake Tuz ?Yavşan Tuzlası in the years 2010 ? 2011. As a result, back-feeding to system the waste water with the method of waitining at stilling basin with the stoichiometric proportion 12,0 -12,5 and softening it after the washing system which is made with 1 / 2 Salt / Water , is considered more economic. During the recovery, with the aim of faster precipitate of Ca and Mg ions, Na2CO3 is used.