Polistirenin çift fonksiyonlaştırılması
Dual functionalization of polystyrene
  1. Tez No: 315914
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada öncelikle polistirenin bazı anhidritlerle Lewis asidi katalizörü [BF3.O(C2H5)2] ortamındaki kimyasal modifikasyonu gerçekleştirilmiş ve modifikasyon için Friedel-Crafts reaksiyonlarından faydalanılmıştır. Bu reaksiyon için önceden belirlenen optimum şart kullanılmıştır. Elde edilen açil gruplu polistirenlerin yapısı spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmış, modifikasyon sonucu polistirene bağlanan karboksil grubu miktarı volumetrik olarak tayin edilmiştir.Elde edilen modifiye polistirenler izosiyanat türevleri, izotiyosiyanat türevleri ve N,N-dimetilformamid ile ikinci kez n-BuLi katalizörü varlığında modifiye edilmiştir.Elde edilen bütün ürünlerin yapıları FT-IR, 1H-NMR ve elementel analiz yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Ayrıca elementel analiz sonuçlarına göre reaksiyon verimleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study contains chemical modification of polystyrene with some anhydride in Lewis acid catalyst [BF3.O(C2H5)2] environment.It has been used Friedel-Crafts reactions for modification. It has been used optimum condition predetermined. The molecular structures of synethesis acylated polystyrene were chracterized by spectroscopic tecniques and the amount of caboxyl group linked polystyrene as a result of modification have been identified as volumetric.Obtained modified polystyrenes has been modified a second time with cyanate derivatives and N, N-dimethylformamide in the presence of n-BuLi catalyst.Structure of all the products characterized by FT-IR, 1H-NMR and elemental analysis methods. In addition, reaction yields were determined according to the result of elemental analysis.