İmidacloprid pestisitinin ayçiçeği bitkisi yapraklarında antioksidan enzim aktiviteleri ve diğer biyokimyasal parametreler üzerine etkileri
Effects of imidacloprid pesticide on antioxidant enzyme activities and other biochemical parameters in sunflower leaves
  1. Tez No: 723151
  2. Yazar: YUNUS KUŞTİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AYHAN KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yaygın şekilde kullanılan ve sentetik organik insektisitlerden biri olan imidacloprid neonikotinoidlerin en son üyelerindendir. Bu çalışmada Helianthus annuus L. Tarsan-1018 yağlık ayçiçeği bitkisi yapraklarında 2 ppm, 4 ppm ve 8 ppm imidakloprid'in antioksidan enzimler, lipit peroksidasyonu, yağ asitleri, vitaminler ve fitosteroller üzerine etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Ayçiçeği tohumları tescilli bir çeşit olup, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünden elde edilmiştir. Kontrollü şartlarda yetiştirilen Ayçiçeği bitkisine foliar olarak 2 ppm, 4 ppm ve 8 ppm imidakloprit uygulanmış olup 24., 48. ve 72. saatlerde örnekler alınmıştır. Uygulamalar sonucunda alınan örneklerde Süperoksit dismutaz (SOD), Katalaz (CAT), Glutatyon S Transferaz (GST), Glutatyon (GSH), Okside glutatyon (GSSG), Malondialdehit (MDA) analizleri ile yağ asitleri, vitamin ve fitosterol analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, imidakloprid'in ayçiçeği bitkisi yapraklarındaki biyokimyasal parametreleri üzerinde farklı etkileri olduğu belirlenmiştir. Ppm dozlarında kullanılan imidakloprid'in antioksidan savunmayı uyardığı ve bitkide stres cevapları oluşturduğu anlaşılmış olup uygun doz ve kontrollü kullanımın önemli olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Imidacloprid, one of the widely used and synthetic organic insecticides, is one of the latest members of the neonicotinoids. In this study, it was aimed to reveal the effects of 2 ppm, 4 ppm, and 8 ppm imidacloprid on antioxidant enzymes, lipid peroxidation, fatty acids, vitamins, and phytosterols in Helianthus annuus L. Tarsan-1018 oilseed sunflower leaves. Sunflower seeds are a registered variety and were obtained from Trakya Agricultural Research Institute. 2 ppm, 4 ppm, and 8 ppm imidacloprid were applied as foliar to the Sunflower plant grown under controlled conditions and samples were taken at 24., 48. and 72. hours. Superoxide dismutase (SOD), Catalase (CAT), Glutathione S Transferase (GST), Glutathione (GSH), Oxidized glutathione (GSSG), Malondialdehyde (MDA) analyzes and fatty acids, vitamins, and phytosterol analyzes were performed in the samples taken as a result of the applications. As a result, it was determined that imidacloprid had different effects on the biochemical parameters of sunflower plant leaves. It was understood that imidacloprid used in ppm doses stimulated antioxidant defense and created stress responses in the plant, and it was concluded that appropriate dose and controlled use would be important.