Bendiocarb'ın kan doku üzerine ın vitro toksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of in vitro toxic effects of bendiocarb on blood tissue
- Tez No: 609601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK KÜP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünya üzerinde artan nüfusla birlikte pestisitlerin tarım alanında daha sık kullanılması çevre kirliliğine yol açtığı gibi ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Pestisitler, akut ve kronik toksisiteye sebep olabilecekleri gibi canlıların genetik yapıları üzerinde de olumsuz etkiler oluşturabilirler. Karbamat grubu insektisitler dünya üzerinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Biz de bu çalışma da karbamat grubundan bir insektisit olan Bendiokarb'ın artan dozlarının insan kan hücreleri üzerine in vitro koşullarda toksik etkisini komet testi, total antioksidan kapasite tayini, antioksidan enzim aktivitesi ve Malondialdehit (MDA) seviyesini değerlendirmek suretiyle belirlemeyi amaçladık. Çalışma da sigara ve alkol kullanmayan, çalıştığı ortamda herhangi bir kimyasal maddeye maruz kalmayan sağlıklı 6 erkek bireyden heparinli tüplere alınan kan örneklerinden eritrosit ve lökosit izolasyonu yapıldıktan sonra her iki kan hücresi de artan dozlarda Bendiokarb'a (20, 40, 80, 160 µg/mL) maruz bırakılmış, Komet testi, Demir İndirgeme Antioksidan Kapasitesi (FRAP), 2-2'Azinobis 3-Ethilbenzotiazolin-6-Sülfonik Asit (ABTS/TEAC) analizleri ile antioksidan enzimler olan Süperoksit dismutaz (SOD), Katalaz (CAT), Glutatyon peroksidaz (GPx) ve lipid peroksidasyon göstergesi olan MDA düzeyleri üzerine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing population in the world, more frequent use of pesticides in agriculture field causes environmental pollution as well as serious health problems. Pesticides can cause acute and chronic toxicity as well as negative effects on the genetic structure of organisms. Carbamate group insecticides are widely used in the world. In this study, we aimed to determine the toxic effect of increasing doses of Bendiocarb, an insecticide from carbamate group, on human blood cells in vitro via by Komet test, determination of total antioxidant capacity, antioxidant enzyme activity and malondialdehyde (MDA) level. In the study, blood samples were taken from 6 healthy male subjects who did not smoke and drink alcohol and who were not exposed to any chemicals in the working environment. After the isolation of erythrocytes and leucocytes in the blood samples, both blood cells were exposed to increasing doses of Bendiocarb (20, 40, 80, 160 µg / mL) and Komet test, Iron Reduction Antioxidant Capacity (FRAP), 2-2'Azinobis 3-Ethylbenzothiazoline-6-Sulfonic Acid (ABTS / TEAC) analysis with antioxidant enzymes Superoxide dismutase (SOD), Catalase (CAT), Glutathione peroxidase (GPx) and MDA were evaluated.