Primer prostat kanserine bağlı Kaspaz -2 gen ekspresyonlarının incelenmesi
Detection of Caspase 2 gene expressions with primer prostate cancer
- Tez No: 315951
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASİBE CİNGİLLİ VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Prostat karsinomu erkeklerde en çok görülen internal malinitedir. Kansere bağlı ölümlerde ise ikinci sırada yer alır.Azalmış apoptozis malinite gelişimine katkıda bulunmaktadır. Zamanı geldiğinde normal olarak apoptozise gidemeyen hücreler, sonlandırdıkları mutasyonların etkisiyle malin hücrelere dönüşme potansiyeli taşırlar.Son yıllarda yürütülen araştırmalar neticesinde, apoptozisten sorumlu moleküler mekanizmalar açıklığa kavuşmuştur. Bu çalışmalar sonucunda, kaspaz adı verilen, intrasellüler proteazların; apoptosisin gerek direkt, gerekse indirekt morfolojik ve biyokimyasal değişikliklerinden sorumlu olduğu ortaya konulmuştur.Yaptığımız bu tezde; kaspaz ailesinin en iyi korunmuş üyesi ve öncül kaspazlardan biri olan kaspaz-2 üzerinde çalışılmıştır. Çalışmamızın amacı; öncelikle prostat kanserli dokularda kaspaz-2 genine ait iki varyantta HRM yöntemi ile tek nokta mutasyonlarının saptanmasıdır. Ayrıca iki varyant üzerinde RT-PZR yöntemiyle kaspaz-2 gen ifadesinin saptanarak kanser gelişme mekanizması ile etkisi araştırıldı.Çalışmada HRM yönteminde; kontrol için sağlıklı bireylerden alınan 6 adet kan ve parafin bloklara emdirilmiş olan 12 adet prostat kanserli solid doku örnekleri kullanılmıştır. Gen ekspresyonu çalışmasında ise; HRM çalışmasında kullanılan prostat kanserli solid doku örneklerinden 9 adedi ve kontrol olarak ß- aktin geni kullanılmıştır.Sonuçlarımız prostat tümör oluşumunda düzensiz kaspaz kaskadının ilişkisi olduğunu mantıklı bir şekilde ortaya koymuştur. Tahminlere göre, anahtar kaspazların ekspresyonlarının yok olması durumunda kötü huylu prostat hücrelerinde apoptozise karşı koruma görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common internal malignancy in men. It is in second place in cancer-related deaths.Decreased apoptosis contributes to the development of malignancy. That can not go to apoptosis the normal cells, when the time comes, so normal or healthy cells are transformed malignant cells by the effect of mutations.As a result of research conducted in recent years, molecular mechanisms are clarified responsible for apoptosis. As a result of these studies, It has been determined that intracellular proteases which is caspase-called apoptosis both directly, and indirectly responsible for the morphological and biochemical changes.In the present study we investigate Caspase 2 is one from the precursor caspase and a member of the family's most well-preserved caspase. The aim of our study, primarily in prostate cancer tissues are determined the single point mutations at two variant belong to caspase-2 gene using HRM method.Furthermore, we were investigated the effect of the mechanism of cancer development and caspase 2 gene expression on two variant with RT-PCR method.In this study with HRM method used 6 different blood samples of healthy individuals for control and 12 pieces of solid tissue samples of parafin-embedded blocks with prostate cancer. In a study of gene expression; 9 solid tissue samples with prostate cancer, which is defined in HRM and ß-actin gene was used as control.Our results showed that related to the formation of prostate tumor of irregular caspase cascade. According to estimates, in case of none expression of key caspases protection is seen against apoptosis in malignant prostate cells.