Hidrojen üretimi amacıyla muhtelif yakıtlarla kullanılabilecek düşük emisyonlu katalitik yakıt işlemci için katalizör geliştirilmesi
Catalyst development for low-emission multi-fuel processors for hydrogen production
  1. Tez No: 315963
  2. Yazar: HALİT EREN FİGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA Z. BAYKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Hidrojen üretimi için muhtelif yakıtlardan düşük emisyonlu katalitik yakıt işlemci geliştirilmesi hidrojen enerji sektöründeki geçiş sürecindeki en önemli adımıdır. Bu amaçla katalitik işlemcilerde kullanılacak olan düşük maliyetli ve mevcut katalizörler ile yarışabilecek katalizör geliştrilmesi bu sürecin önemli bir kısmıdır. Bu tez çalışmasında metandan katalitik hidrojen üretimi süreci incelenmiş olup, bu amaçla farklı içeriklerde ve destekler üzerinde metal oksit tipi katalizörler geliştirlerek performans analizleri gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan 12 adet katalizörün metandan hidrojen üretimi için en uygun kompozisyonun Ru-Ni-Co-Mo olduğu ve % 94.97 verimle hidrojen üretimi, % 96.98 CH4 dönüşümü ve % 94.09 H2 ve % 93.19 CO seçimlilikleri ile gerçekleştiği belirlenmiştir. Yakıt işlemcilerde kullanılmak üzere geliştirilen katalizör ile % 2.32 CO2 emisyon değeri ölçülmüştür. Bundan dolayı ekonomik ve pratik bir yöntemle geliştirilmiş olan katalizörlerin özellikle alt yapısı hazır ve kolay erişilebilir olan metandan hidrojen üretimi için kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Development of catallytic multi fuel processors for hydrogen production constitute a crucial step in transition to hydrogen as a fuel. Consequently, development of effective and low-price catalysts for such fuel processors are highly important. In the present thesis work, powder and supported catalysts are developed for the purpose of hydrogen production from methane, and they are studied in terms of structure and performance. Among the 12 catalysts developed, the sample with the Ru-Ni-Co-Mo composition had 94.09 % H2 and 93.19 % CO selectevities and yielded % 96.98 CH4 conversion and 94.97 % H2 production. During test with the catalyst developed for utilisation in fuel processors, 2.32 % CO2 emission was measured in the product stream. Methane is chosen since it is the main component of natural gas, a commercial fuel with an established infrastructure.