Amonyum boran kompozitlerinin hidrojen üretimi amacıyla termoliz özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermolysis properties for hydrogen production of ammonium borane composites
  1. Tez No: 503795
  2. Yazar: HATİCE ERGÜVEN DOYDUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Düşük molekül ağırlıklı, oda sıcaklığında kararlı ve toksik olmayan özellik gösteren bor-azot bileşikleri sınıfında yer alan NH3BH3 ağ. %19.6 depolama kapasitesiyle diğer hidrojen depolama malzemelerine göre avantajlıdır. Özellikle taşınabilir enerji üretim sistemlerinde hidrojen depolama ortamı olarak kullanılabilmesinin yaygınlaştırılması için termoliz özelliklerinin iyileştirilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu tez çalışmasında, Lewis asit özelliği gösteren borik asit ve bor oksit katkıları ile kompozitler hazırlanmış, kalorimetrik yöntemle hidrojen üretim sıcaklıkları ve katkı oranı tespit edilerek, Kissinger, Ozawa-Flynn-Wall, ASTM I ve II metodlarıyla aktivasyon enerjisi hesaplanmış, termoliz ve hidrotermoliz reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Ağırlıkça %50 katkı içerikli hazırlanan kompozitlerin 115°C'de gerçekleştirilen termoliz ve hidrotermoliz reaksiyonlarının H2 gaz miktarı ve ortalama hız sonuçları değerlendirildiğinde, en uygun katkının borik asit olduğu belirlenmiştir. Lewis asit özelliği gösteren borik asitin en etkin olduğu termoliz reaksiyonunun daha yüksek reaksiyon hızında (1709 ml H2/g NH3BH3.dk) ve daha fazla H2 gazı üretimi (2.20 mol) ile gerçekleşmesi 0.038 g kompozit / 0.05 ml su koşullarındaki hidrotermoliz reaksiyonu ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
NH3BH3 is advantageous with a storage capacity of w. 19.6% over other hydrogen storage materials which is a stable at room temperature with a low molecular weight and non-toxic in the class of boron-nitrogen compounds. It is emphasized that the thermolysis properties should be improved in order to be able to be used as a hydrogen storage medium especially in portable energy production systems.In this study, composites are prepared with boric acid and boron oxide additives which are shown Lewis acid characteristic, hydrogen production temperatures and additive rates are determined by calorimetric methods, activation energy is calculated by using Kissinger, Ozawa-Flynn-Wall, ASTM I and II methods, thermolysis and hydrothermolysis reactions are carried out. When the amount of H2 gas and the average rate of the thermolysis and hydrothermolysis reactions carried out at 115°C of the prepared composites with 50% additive content are evaluated, it is determined that boric acid is the most suitable additive. The most effective thermolysis reaction of boric acid which is Lewis acid characteristic to be provided with hydrothermolysis reaction in the case of 0.038 g composite / 0.05 ml of water which is carried out with higher reaction rate (1709 ml H2/g NH3BH3.min) and more H2 gas (2.20 mol).