Metal/Poliarilat/CdS/ITO ince film hibrit eklemlerin yapısal, elektrik ve optik özelliklerinin incelenmesi
Electrical, optical and structural investigation of Metal/Polyarylate/CdS/ITO hybrid thin film junctions
- Tez No: 315968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOLUNAY ŞAKAR, DOÇ. DR. MERİH SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, PAr/CdS eklemler ve değişik kontak metalleri ile oluşturulan MIS Schottky diyotların akım-gerilim (I-V) ve kapasitans-gerilim (C-V) karakteristikleri ±3V aralığında incelendi. Deneysel sonuçlar ile yapının doğrultucu özelliği ve C-V ölçümlerinde arayüzey durumları nedeniyle idealden sapmalar gözlemlendi. Elde edilen ölçümler ile yapının idealite faktörü (n), bariyer yüksekliği (?B), seri direnci (Rs), taşıyıcı yoğunluğu (NA) ve arayüzey durumlarının sayısı (Nss) belirlendi. Sıcaklık artışı ile birlikte n ve Rs değerlerinde düşüş, ?B değerinde ise artış gözlemlenirken NA ve Nss değerlerinde incelenen sıcaklık aralığında belirgin bir değişim görülmedi. Diyotun gaz algılama özelliğinin incelenmesi için kloroform ortamında I-V ölçümleri ve sabit gerilim ile gaz ortamına bağlı ölçümler yapıldı. Bu ölçümler sonucunda kloroform etkisi ile diyotun direncinde artış meydana geldiği ve gaz akışının kesilmesiyle beraber diyotun eski karakteristiğine geri döndüğü görüldü. Bu nedenle diyotun sensör uygulamaları için uygun bir davranış gösterdiği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, current-voltage (I-V) and capacitance-voltage (C-V) characteristics of MIS Schottky diodes prepared with PAr/CdS junction and different contact metals have been investigated over voltage range of ±3V. With experimental results, rectifier feature of structure and because of the interfacial states deviations from ideal due to their conditions were observed. From the evaluation of the experimental measurements, ideality factor (n), barrier height (?B), series resistance (Rs), carrier density (NA) and interfacial state density (Nss) were calculated. When Rs and n values decrease with increasing temperature, the ?B increases with increasing temperature and significant changes were not observed in the examined temperature range for Nss and NA. Examination of gas sensing property of diode, I-V measurements were done in chloroform atmosphere and constant voltage measurements were done at different gas atmosphere. With the effect of chloroform, the resistance of diode increases and with xvi discontinuation of gas flow, diode was reverted back to its initial. Therefore, it was understood that the diode was suitable for the sensor applications.