Türkiye ilaç piyayasında bulunan izonikotinik asid tabletleri üzerinde çalışmalar
The Studies iNH tablets available on the Turkish drug market
- Tez No: 31601
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET îzoniazid (INH), tüberküloz tedavisinde hala en fazla tercih edilen ve kullanımı en yaygın olan antitüberküloz ilaçtır. Tüm ilaç -formları içinde en -fazla kullanım alanına sahip olan tabletlerin biyoyararlanımı büyük önem taşımaktadır. Aynı etken maddeyi taşıyan aynı farmasötik dozaj formuna sahip çeşitli firma preparatları farklı biyoyarar lanım gösterebilmekte dirler. Bu çalışmada Türk ilaç piyasamda bulunan iki INH prepa- ratı ile, kendi geliştirdiğimiz on ayrı INH formülasyon tabletleri üzerinde farmakopede kayıtlı ve tabletlerde yapılması gereken kontroller ile çözünme hızı çalışmaları yapılmıştır. Yaş ve kuru yöntem olarak geliştirdiğimiz f ormülasyonlar- da farklı dağıtıcı ajan olarak Mısır Nişastası, Primojel, Sta-Rx 1500, Esma-Spreng ve Ac-Di-Sol aynı oranlarda kullanılmışlardır. Tüm f ormülasyonlarm başlangıçta kalitatif ve kantitatif özellikleri incelenmiş ve f armakopelerde kayıtlı çözünme hızı deneyleri yapılarak kinetik verileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak incelenen piyasa preparatl arından birisi farmakope standartlarına uygun bulunmamış, incelenen tüm parametrelerde sınırda olumsuz değerler vererek, faramasötik teknoloji açısından iyi bir formülasyon olmadığı kanısı uyandırmıştır. Diğer piyasa preparatl ise nispeten daha olumlu sonuçlar vermesine karşın, geliştirdiğimiz on ayrı formül içinde, en iyi sonuçları aldığımız f ormülasyonlara benzerlik gösterme miştir.Farmasötik teknoloji açısından en kaliteli INH tabletleri, yaş granülasyon yöntemiyle hazırlanan ve Esma-Spreng ve Ac-Di-Sol ün kullanıldığı f ormülasyonl ardan elde edilmiş olup biyoyarlanım yönünden de en uygun bu f ormülasyonlarm olacağı düşünülmektedir. - 72 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE STUDIES INH TABLETS AVAILABLE ON THE TURKISH DRUG MARKET Isoniazid is the most common and the most preferred antituberculotic drug. The bioavailability of tablets having the most usage among all the other drug forms is of paramount importance. Different companies preperats including the same drug and the same pharmaceutical dosage can show different bioavailabities. In the study, dissolution rate tests and tablets controls registered in pharmacopeia along with other controls were carried out on both two INH preperats available on the Turkish drug market and ten INH formulations developed by us. As different disentegrants, corn starch, primogel, sta-rx 1500, esma spreng and ac-di- sol were used in the same preparations in the formulations we developed with wet and dry methods. Qualitative and Quantative specifications of all the formulations were studied and dissolution rate tests registered In pharmacopeias were carried out and finally kinetic data were evaluated. The results reached indicated that on of the market preperats was not suitable for the pharmacopeia standarts. It showed slight negative values and thus led us to the idea that it didn't prove to be a good formulation from the point of pharmaceutical techniques. Although the other markets preperats produced comparatively better results, they were still not good as the results obtained in the best to of the ten formulations. From the point of pharmaceutical technology the best INH tablets are those wich were prepared with the wet granulation method in which esroa spreng and ac-di-sol were used for dissentegrant purposes. - 73 -