İn vitro koşullarda kalsiyum oksalat monohidrat kristal büyümesine doğal katkı maddelerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of natural additives on calcium oxalate monohydrate growth in in vitro
  1. Tez No: 316001
  2. Yazar: MERVE ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Böbreklerde taş oluşumu yaygın bir hastalıktır ve böbrek taşı oluşumunun süper doygun idrar içinde yer alan bir kristalizasyon prosesi olduğu kabul edilmektedir. COM kristallerinin renal papillalardaki epitel hücrelerde çekirdeklenme, büyüme ve çökme aşamalarını gerçekleştirmesi böbrek taşlarının önemli oluşum sürecidir. Böbrek taş oluşumu için mevcut tüm cerrahi ve tıbbi tedaviler bazı yüksek risk faktörleri taşımaktadır. Bu nedenle, bugünkü ihtiyaç, bu geleneksel yöntemler için daha iyi bir alternatif bulmaktır.Bu çalışmada, biyolojik mineralizasyon açısından büyük önem taşıyan COM kristallerinin büyüme mekanizmasına doğal katkı maddelerinin etkileri incelenmiştir. Doğal katkı maddesi olarak mısır püskülü, kiraz sapı ve avokado yaprağı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The formation of kidney stones is a common diasese and it has accepted that the formation of kidney stones in super saturated urine is a crystallization process. Kidney stone formations consist of nucleation, growth and aggregation of calcium oxalate monohydrate (COM) crystals is on epithelial cells at renal papillae. All available surgical and medical treatments for kidney stone formation have been carried out high risk factor. Therefore, requirement of today?s condition is finding an alternative therapy.In this study, the effects of natural additives on growth mechanism of the calcium oxalate crystals, which have great importance in biomineralization, were investigated. Corn silk, cherry stem and avocado leaves were used as natural additives.