Kapalı devre tedarik zinciri problemine bulanık karar verme yaklaşımı
Fuzzy decision making approximation to closed loop supply chain problem
- Tez No: 316048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYZA AHLATCIOĞLU ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Karar verme problemleri hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkmaktadır ve bu problemler üzerine devamlı gelişen bir literatür mevcuttur. Karar verme doğası gereği belirsizlik içermektedir. Gerçek dünyayı kesin matematiksel yöntemler ile ele almanın ve karşılaşılan karar verme problemlerine bu yöntemler ile çözüm üretmenin zorluğu bilinmektedir. Bulanık karar verme teknikleri, bu güçlüğü aşabilmek için araştırmacılar tarafından sıkça kullanılan bir araçtır.Günümüz rekabetçi piyasalarında, firmalar için ürünlerini ham madde tedarikçilerinden müşterilerine ulaştırmalarına kadar geçen sürecin optimize edilmesi literatürde önemli bir problem teşkil etmektedir. Son yıllarda giderek kirlenen dünyamız ve kısıtlı enerji kaynakları göz önünde bulundurulursa tedarik zincirini (TZ) ele alan matematiksel modellerin çevreci bakış açısını taşıması kaçınılmaz olmakta ve böylece kapalı devre tedarik zinciri (KDTZ) yönetiminin önemi daha da artmaktadır. Uygulama bölümümüzde ele aldığımız KDTZ şebekesi; tedarikçiler-fabrikalar-depolar-dağıtım merkezleri-müşteriler-geri dönüşüm merkezleri- fabrikalar arasındaki döngüden oluşmaktadır. Son müşteriler tarafından kullanılan ürünlerin belli yüzdeler ile yeniden üretim prosesine katılmak üzere geri dönüşüm merkezleri tarafından toplanması ve yapılan ayrıştırmalar ile yeniden üretim için fabrikalara yollanması durumu ele alınmıştır. Bu çalışmada Çok Aşamalı Kapalı Devre Tedarik Zinciri (ÇAKDTZ) için çok amaçlı lineer bir model verilmiş ve problemin çözümü Zimmermann' ın ?min? operatörü kullanılarak, amaçların minimum tatminlerini maksimum yapacak şekilde bulanık bir yaklaşım ile elde edilmiştir. Model tesis yerleşim yerlerini ve şebeke üzerindeki dağıtım miktarlarını belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Decision making problems are experienced in every stage of our lives and thefore there exists a continuously evolving literature upon these problems. Decision making includes uncertainty due to its nature. It is known that to handle real world via exact mathematical methods and to provide a solution to encountered decision making problems with these methods is difficult.In today?s competitive markets, to optimize the process of delivering the products from suppliers of raw materials to the customers for the firms formalizes an important problem in the literature. Increasingly contaminated world and limited sources of energy in recent years are regarded, it is inevitable for the mathematical models of any supply chain to have an environmentalist perspective. Hence, closed loop supply chain (CLSC) method has an increasing importance. The CLSC network in the implementation chapter comprises of the loop amongst suppliers-factories-warehouses-distribution centers-customers-recycling centers. The situations which are gathering the products used by end-users via cycling centers to incorporate them to the production process again at certain percentages and conveying them to the factories after decompositions for reproduction are dealt with. In this study, a multi-objective linear model is given for the multi-echelon closed loop supply chain and the solution is obtained by utilizing Zimmermann?s ?min? operator with a fuzzy approach in which the minimum satisfactions of objectives are maximized. The model is to determine the locations of facilities and distribution quantity on the network.