Şebekeye enerji aktaran geri dönüşlü inverter tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of flyback inverter transfering energy to the grid
- Tez No: 316049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Modüler inverterler fotovoltaik (FV) uygulamalarında düşük maliyet, küçük hacim, dayanıklılık, paralel çalışabilme gibi avantajlarından dolayı son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu inverterler FV modüle entegre edilmekte, tak-çalıştır özelliği ile her bir FV panelin bağımsız olarak çalıştırılabilmesine ve maksimum güç kontrolünün yapılabilmesine imkan sağlamaktadır. Düşük maliyetli FV uygulamalarda geri dönüşlü inverter topolojisi yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmada, geri dönüşlü bir inverter ile FV panelden elde edilen enerjinin şebekeye aktarılması incelenmiştir. FV uygulamalarında kullanılan inverter topolojileri avantaj ve dezavantajlarına göre değerlendirilmiştir. Geri dönüşlü inverterlerde kullanılan iletim modları; sürekli, süreksiz ve sınırda iletim modları simülasyon ortamında karşılaştırılmıştır. Uygulamanın gerçeklenmesi için mikrodenetleyici kontrollü geri dönüşlü inverter devresi tasarlanmıştır. Sürekli iletim modundaki devre performansının teorik sonuçlara benzer olduğu doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, modular inverters are commonly used in photovoltaic applicationsin consequence of their benefits such as low cost, small volume, reliability and grid connection. These inverters are integrated to PV moduleto be able to apply MPPT and independent control with plug-and-play capability to each PV panel. Flyback topology are widely used in low cost PV applications. In this thesis, transfer of energy from PV panel to grid with a flyback inverter is examined.Inverter topologies for PV applications are studied acording to their advantages and disadvanteges. Conduction modes that are used in flyback inverters; continuous, discontinuous and boundary conduction modes are compared in simulation environment. A microcontroller based flyback inverter circuit is designed to implement the application. The performance of the circuit in continuous conduction mode is confirmed to be similar to theoretical results.