Banach uzayları üzerinde bir buçuk-geçişli ve yerelleştirme operatör cebirleri
Sesquitransitive and localizing operator algebras on Banach spaces
- Tez No: 316047
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Banach uzayları üzerindeki operatör cebirlerinin geçişli ve yerelleştirme cebiri olma durumları incelenmiştir. Vladimir G. Troitsky tarafından tanımlanmış olan Banach uzaylarındaki minimal vektörler yöntemi kullanılarak bir T operatörünün komutant kümesinin yerelleştirme cebiri olması ile T nin hiper değişmez alt uzaya sahip olması arasındaki ilişki araştırılıp, T operatörünün adjointi için gerekli şartlar incelenmiştir. Buna ek olarak Y, X Banach uzayının topolojik duali olmak üzere B(X) in bir kompakt operatör içeren A alt cebirinin B(X) uzayında ve A nın dual cebirinin B(Y) uzayında zayıf operatör topolojisine göre yoğun olması için gereken koşullar araştırılmıştır. Ayrıca zayıf kompakt bir operatör içeren A cebiri için de benzer durumlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the conditions of the transitive and localizing operator algebras on Banach spaces are investigated. By the minimal vectors method, which is defined by Vladimir G. Troitsky, the connection between being a localizing operator algebra of the commutant set of the operator T, and having a hyperinvariant subspace of T is searched for. Also required situations for the adjoint operator of T are dealed. In addition to this, for the topological dual space Y of a Banach space X, some circumstances of a subalgebra A of B(X), that contains a compact operator and its dual algebra, which is a subalgebra of B(Y) and to satisfy to be dense according to the weak operator topology are investigated. Also, similar conditions are investigated for the algebra A which contains a weakly compact operator.