İstilacı Gümüşi havuz balığı (Carassius gibelio Bloch,1782) nın Ankara iç sularındaki durumu ve av potansiyeli
Status and catch potentional of prussian carp (Carassius gibelio Bloch,1782) in Ankara inland waters
  1. Tez No: 848548
  2. Yazar: DUYGU VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Coğrafi konumunun özel oluşu ile Türkiye'nin, birçok endemik balık türüne ev sahipliği yaptığı ve yeni türlerin yayılımı noktasında doğal geçiş yolu oluşturduğu bilinmektedir. Herhangi bir ekosistemin doğal faunasında bulunmadığı halde, birbiri ile benzeşmeyen kanallar vasıtasıyla söz konusu alana dışarıdan gelen yeni türler“istilacı türler”olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada ise; İç sularımızın doğal faunasında bulunmayan ve ekosistem dengesi için zararlı ve istilacı olarak addedilen Gümüşi havuz balığının (Carassius gibelio, Bloch, 1782) Ankara avlak sahalarındaki 2014-2022 yılları arasındaki avlanma miktarları, yerel balık türleri üzerindeki rekabet etkileri ve ekosistem dengesine olan potansiyel etkilerini de ele alarak Ankara iç sularındaki durumu ve av potansiyelinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bunun için Ankara'da bulunan dört avlak sahasında farklı meslek gruplarından 80 adet balıkçıyla 10 soruluk anket çalışması yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulguları yerel balıkçılık yönetimi stratejilerine entegre ederek, sürdürülebilir balıkçılığı destekleyecek öneriler geliştirmek hedeflenmektedir. Türün olumsuz etkilerini en aza indirerek yerel balıkçılığın uzun vadeli sürdürülebilirliğinin sağlanması amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's unique geographic location makes it home to a wide variety of endemic fish species and provides a natural pathway for the emergence of new ones. Invasive species are new species that enter a region through different channels and are not part of the native fauna of that particular ecosystem. Gibel carp (Carassius gibelio, Bloch, 1782) is not a native species of our inland water resources, it is regarded as an invasive species that threatens the equilibrium of the ecosystem. Examining the Gibel Carp's fishing abundance in the Ankara fishing grounds from 2014 to 2022, as well as its competitive effects on nearby fish species, possible effects on the ecosystem's equilibrium, status in the inland waters of Ankara, and fishing potential, are the main objectives of this study. To achieve this, a 10-question survey study was carried out in four Ankara hunting grounds with 80 fishermen from various professional groups. The objective is to create suggestions that will assist sustainable fishing by combining regional fisheries management plans with the information gathered from the survey study. By reducing the detrimental effects of the species, this study seeks to guarantee the long-term sustainability of the regional fisheries.