Medikal implant olarak kullanılabilecek yüksek mekanik dayanıma sahip hibrit malzeme sentezi
Synthesis of hibrit materials which have powerfull mechanical properties for application of implantation
- Tez No: 316107
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ARPAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, disk dejenerasyonuna bağlı bel ve sırt ağrılarının tedavisinde kullanılabilecek polimerler sentezlenmiştir. Disk dejenerasyonun tedavilerinde yaygın uygulanan bir yöntem ise yapay disk implantların kullanılmasıdır. Bu amaçla sentezlenen polimerler üç ana grup altında toplanmıştır. Bunlar; fiziksel çapraz bağlı polivinil alkol (PVA) hidrojeller, kimyasal çapraz bağlı PVA ve enjekte edilebilir silikon polimerlerdir. Hazırlanan polimerlerin karakterizasyonunda XRD (X-Ray Diffraction), DSC (Differential Scanning Calorimeter), FT-IR (Fourier Transform-Infrared Spectroscopy), SEM (Scanning Electron Microscopy) ve EDX (Energy Dispresive X-ray Spectroscopy) analizlerinde yararlanılmıştır. Hazırlanan hidrojellerin şişme özellikleri ile tüm polimerlerin mekanik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca hazırlanan kimyasal çapraz bağlı hidrojellere değişik seramik partikülleri ve enjekte edilebilir silikonlara SiO2 partikülleri katkılanarak mekanik özelliklerinin artırılması incelenmiştir. Şişme özellikleri ve mekanik testler sonucunda her üç bileşiminde de yapay disk olarak kullanılabilecek polimerler sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, suitable polymers have been synthesized for surgical treatment originating from degenerated disc diseases (DDD). The most common technique at treatment of DDD is using artificial nucleus implant. Synthesized polymers for this purpose are investigated in three main groups. These are injectable silicone and physically and chemically cross-linked PVA hydrogels. The characterizations of polymers have been carried out by XRD (X-Ray Diffraction), DSC (Differential Scanning Calorimeter), FT-IR (Fourier Transform-Infrared Spectroscopy), SEM (Scanning Electron Microscopy) and EDX (Energy Dispresive X-ray Spectroscopy). The swelling degree of the hydrogels and mechanical properties of all polymers have been investigated. The ceramic particles have added to chemically cross-linked PVA hydrogels and silicone to improve mechanical properties. The polymers suitable to be use as artificial nucleus implant have been synthesized from each group.