Sürekli salım sağlayan furosemid tabletlerinin formülasyonu ve biyoyararlanımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 31612
  2. Yazar: FARHAD SEYYED FARSHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
83 ÖZET Etken madde olarak seçilen furosemidin sürekli salım sağlayan tablet formülasyonlan için ön çalışmalarla konsantrasyonları % 10, 20 ve 30 olarak belirlenen değişik matriks maddeleri kullanılmıştır.Hidrofllik matriks maddesi olarak hidroksipropil metilsellüloz (METOLOSE ® 90 SH 15000), plastik matriks maddesi olarak polivinilklorûr (PEVIKON ® PE 737P),mumsu yağ matriks maddesi olarak gliserol behenat (COMPRITOL ® 888 ATO) ve etoksillenmiş yağ asitleri gliseridlerinin kanşımı (GELUCIRE ® 50/02) kullanılmıştır. Furosemidin tabletten şahmının, çözünme ortamının pH sma bağlı olduğu topografik çözünme eğrileri çizilerek gösterilmiştir.En uygun salım profili %20 hidroksipropil metilsellüloz içeren tabletlerde gözlenmiştir.Bu tablet ticari konvansiyonel furosemid tabletiyle karşılaştırmah olarak altı sağlıklı gönüllü denekte in vivo olarak incelendiğinde konvansiyonel tablet ve sürekli salım sağlayan tabletler için cmaks değerleri sırasıyla 678.02±157.92 ng/mL ve 423.01±108.58 ng/mL ; tmaks değerleri 1.12±0.31 saat ve 1.75±0.27 saat ; AUC Q-8 saat değerleri 1610.66±572.32 ng.saat/mL ve 1238.00±463.31 ng.saat/mL olup amaçlanan sürekli etkiyi gösterdiği, ayrıca furosemidin pik diürez etkisini ortadan kaldırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY For the formulation of sustained release furosemide tablet, various matrix materials at 10, 20 and 30 % concentrations were used. As hydrophilic matrix, hydroxypropyl methylcellulose ( Metolose® 90 SH 15000), as plastic matrix, polyvinylchloride ( Pevikon® PE 73 7P) and as wax lipid matrix glicerol behenate ( Compritol® 888 ATO) and the mixture of etoxylated glyceride fatty acids (Gelucire® 50/02) were used. It is shown by three dimensional topographical dissolution profiles that the release of furosemide from the tablets depends on the type and the concentration of the matrix material and pH of the medium. The formulation containing 20 % hydroxypropyl methylcellulose was found to be the most suitable tablet formulation.When this tablet was investigated in vivo in six healthy volunteers in comparision with commercial conventional furosemide tablet, Cmax values for conventional and sustained release tablets were 678.02 ±157.92 ng/ mL and 423.01±108.58 ng/ mL respectively. And the tmax values were 1.12±0.31 h and 1.75±0.27 h respectively ; AUCo_8h vah"* 1610.66±572.32 ng.h/ mL and 1238.00±463.31 ng.h/ mL respectively.According to these results, it is concluded that formulated furosemide tablet performs a sustained release, avoiding the peak diuresis effect.