Elektromanyetik ekran verimliliğinin teorik ve deneysel incelenmesi
Experimental and theoritical investigation of electromagnetic shielding efectiveness
- Tez No: 316120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ekranlama, elektronik cihaz ve sistemleri elektromanyetik girişime karşı koruma yöntemlerinden biridir. Elektromanyetik ekranlama genellikle elektromanyetik ışımaları azaltmak için kullanılır. Kutuların ekranlanması, kutuyu kutu üzerine gelen dalgalardan ve filtrelenen ışımalardan korumak için önemlidir. Açıklıkların dizaynı, ekranlanan kutunun daha iyi elektromanyetik ışıma ve hassasiyet kazanmasına doğrudan etki eder. Ekranlama içindeki açıklıklar, slotlar, kablo kayıpları, pratikte kullanımı uygun olmayan konnektör girişleri ve diğer parçalar, kutunun ekranlama verimini açık bir şekilde etki eder. Elektromanyetik ekran verimliliğinin incelendiği bu çalışmada endüstriyel cihaz ve sistemler için ekranlama açıklığı konusunda kullanılabilir sonuçlar elde etmek ve geniş band ekranlama verimini 100MHz-1GHz ile 6-13GHz aralığında incelemek amaçlanmıştır. 100MHz ile 1GHz arasındaki teorik ekranlama verimi ölçüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shielding is one of the methods to protect electronic devices and systems to electromagnetic interference. Electromagnetic Shielding is generally used to reduce emissions. Shielding enclosures are important to protect equipments from the effect of an exterior field, and filtering emission. Aperture design on electronic equipments? shielding enclosures is a fundamental aspect of getting better electromagnetic emission and susceptibility. Apertures, slots, cable penetrations, unused connector ports and others breaks in the shield can influence significantly the effectiveness of shielding enclosures. In this study, electromagnetic shielding effectiveness has been examined in order to obatin usefull results about enclosure apertures of industrial systems, and it has been aimed to investigate broad band shielding effectiveness in between 100MHz to 1GHz and 6GHz to 13GHz. Theoritical SE calculations for 100MHz to 1GHz has been compared with measurements.