Üzüm, dut ve mersinin fenolik bileşik içerikleri ile antiradikal aktiviteleri üzerine araştırmalar
Investigation of phenolic content and antiradical activity of grape, mulberry and myrtle
  1. Tez No: 316125
  2. Yazar: ARZU BAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. İBRAHİM UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmada, 2007 ve 2008 yıllarında Antalya yöresinde yetişen 12 üzüm (7 tane çeşit, 5 tane yabani tip), 26 dut (6 tane beyaz dut, 1 tane mor dut, 10 tane siyah dut, 8 tane karadut, 1 tane Gazipaşa dutu) ve 30 mersin (21 tane siyah, 9 tane beyaz) genotipinin fenolik bileşik içeriği ve antiradikal aktiviteleri incelenmiştir. Üzüm çeşit ve tiplerinin tane eti, kabuğu, tanesi ve çekirdeği; dut ve mersin genotiplerinin ise sadece meyveleri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar genotipe, üzüm örneklerine ve yıllara göre değişiklik göstermiştir. Toplam fenolik bileşik ve flavonoid içeriği bakımından üzüm örnekleri karşılaştırıldığında en yüksek miktar üzüm çekirdeklerinde bulunmuş, bunu üzüm kabuğu, üzüm tanesi ve tane eti izlemiştir. Dut genotipleri içinde karadutların toplam fenolik bileşik ve flavonoid içeriği en fazla bulunmuş, genellikle siyah meyveli genotiplerin beyazlara göre daha fazla miktarda fenolik bileşik içermiştir. Mersin genotipleri arasında siyah ve küçük meyveli olanların fenolik bileşik içeriğinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Üzümlerde incelenen fenolik bileşikler dikkate alındığında, baskın bulunan fenolik bileşikler tane etinde epikateşin, tane kabuğunda ve üzüm tanesinde epikateşin gallat, çekirdekte ise kateşin olmuştur. Dut meyvelerinde en fazla bulunan bileşik epikateşin, mersin meyvelerinde ise epikateşin gallat olarak belirlenmiştir. DPPH yöntemiyle belirlenen antiradikal aktivite değerleri sentetik bir antioksidan olan BHT ile karşılaştırılmış, üzüm çekirdekleri DPPH radikallerini bağlamada BHT'den ve diğer üzüm örneklerinden daha etkin bulunmuştur. Dut meyveleri genel olarak BHT'den daha zayıf etki gösterirken, sadece KD1 ve KD2 genotiplerinin etkinliği BHT'den daha fazla olmuştur. Mersin meyveleri ise BHT ile aynı aktiviteyi göstermiş, yabani siyah mersinlerin antiradikal aktivitesi diğerlerinden yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The phenolic content and antiradical activity of 12 grape (7 cultivar, 5 wild-type), 26 mulberry (6 white mulberry, 1 purple mulberry, 10 sweet black mulberry, 8 sour black mulberry, 1 Gazipaşa mulberry) and 30 myrtle (21 black, 9 white) genotypes obtained from Antalya region were examined in 2007 and 2008. Grape cultivars and types of pulp, peel, berry and seed, only the fruits of mulberry and myrtle genotypes were analyzed. As a conclusion, the contents of total phenolic compounds, total flavonoids, phenolic composition and antradical activity changed according to the genotype, grape samples and years. Total phenolic and flavonoid content of grape samples were compared in terms of the highest amount found in the grape seed, skin, berry and pulp, respectively. In the mulberry species, the highest concentration of total phenolic and flavonoid content was found in black mulberry genotypes. Generally, black genotypes contained large amounts of phenolics than white ones. In myrtle genotypes, black and small fruits contained highest amount of phenolics. In grapes, the most abundant phenolic compounds were epicatechin in grape pulp, epicatechin in skin and grape berry, catechin in seed. In mulberry fruits most abundant phenol is epicatechin while epicatechin galat in myrtle fruits. The assessment of the in vitro antiradical activity, employing the stable radical DPPH, was compared BHT, grape seed extract showed stronger activity from BHT and other grape samples. Mulberry fruits showed weakness activity than BHT, only stronger activity was determined in KD1 and KD2 genotypes. Myrtle genotypes showed same activity with BHT. Wild small myrtle fruits has more stronger activity than others.