Üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezlerinin 5-hidroksimetilfurfural ve bazı mineral içeriklerinin belirlenmesi
Determination of 5-hydroxymethylfurfural and some mineral contents of grape, mulberry and carob bean molasses
  1. Tez No: 420138
  2. Yazar: MEHMET YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
marketlerde ambalajlı olarak satılan üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezlerinden alınan örneklerde HMF, glikoz, fruktoz ve bazı mineral içerikleri analizi yapılması amaçlanmıştır. Glikoz, fruktoz ve HMF analizi HPLC cihazı kullanılarak, mineral analizleri ise ICP-MS cihazı kullanılarak yapılmıştır. Üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezlerinin kilogramındaki HMF içerikleri sırasıyla 17.5±10.7mg, 57.6±26.1mg, 24.2±19.0mg olarak bulunmuştur. Üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezlerinin 100 gramındaki glikoz içerikleri sırasıyla 31.6±1.7 g, 29.9±1.3 g, 19.9±0.84 g; fruktoz içerikleri sırasıyla 28.4±1.52 g, 26.9±1.17 g, 19.7±0.96 g olarak bulunmuştur. Yine üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezlerinin kilogramındaki mineral içeriği demir için sırasıyla 28.7±5.6 mg, 46±12.8 mg, 20.9±5.8 mg; potasyum için sırasıyla 6350±2405 mg, 8297±2722 mg, 11271±3033 mg; kalsiyum için sırasıyla 803±398 mg, 1347±773 mg, 861±259 mg; sodyum için sırasıyla 2597±720 mg, 2188±785 mg, 1026±922 mg; fosfor için sırasıyla 41.9±26.9 mg, 327±189.3 mg, 577±237.4 mg'dır.
Özet (Çeviri)
HPLC system was used for HMF, glucose and frucose analysis. ICP-MS system was used for mineral analysis. HMF contents of grape, mulberry and carob bean samples were found 17.5±10.7mg, 57.6±26.1mg, 24.2±19.0mg in kilogram respectively. Glucose contents of grape, mulberry and carob bean samples were found 31.6±1.7 g, 29.9±1.3 g, 19.9±0.84 g in 100 gram respectively. Fructose contents of grape, mulberry and carob bean samples were found 28.4±1.52 g, 26.9±1.17 g, 19.7±0.96 g in 100 gram respectively. Iron contents of grape, mulberry and carob bean samples were found 28.7±5.6 mg, 46±12.8 mg, 20.9±5.8 mg in kilogram respectively. Potassium contents of grape, mulberry and carob bean samples were found 6350±2405mg, 8297±2722mg, 11271±3033mg in kilogram respectively. Sodium contents of grape, mulberry and carob bean samples were found 2597±720 mg, 2188±785 mg, 1026±922 mg in kilogram respectively.