Bitiyazol içeren iletken polimerlerin sentezi ve elektrokromik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of bithiazole containing conducting polymers and investigation their of electrochromic properties
  1. Tez No: 316161
  2. Yazar: CEMİL GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇAMURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, literatürde bulunmayan, yeni bir monomer (2,2'- bipirol 4,4'-bitiyazol, PyDBTH), Clauson-Kaas metoduyla sentezlenmiştir. Monomerin karakterizasyonu, 1H-NMR, 13C-NMR, FTIR, CV ve MS teknikleriyle yapılmıştır. Bitiyazol içeren monomerin polimerizasyonu, tetrabütilamonyum hekzaflorofosfat/diklorometan ortamında elektrokimyasal yöntemle yapılmış ve elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri tekniğiyle incelenmiştir. Ayrıca, PyDBTH'ın 3,4-etilendioksitiyofen (EDOT) varlığında elektrokimyasal yöntemle kopolimerizasyonu yapılmış ve bu polimerlerin karakterizasyonu, dönüşümlü voltametri ve FTIR yöntemleriyle yapılmıştır. Sentezlenen bütün polimerlerin elektrokromik özellikleri, spektroelektrokimya, kinetik çalışmaları ve renk ölçümü çalışmaları ile incelenmiştir. Sentez koşullarına bağlı olarak, bitiyazol içeren polimerler, 2,60'dan 1,75 eV' a kadar değişen optik band boşlukları ve görünür spektrumun geniş bir alanında multikromizm sergiledi. Kopolimerler 0,6 s kısa tepki zamanı ve % 54 yararlı optik kontrast saptandı. Son olarak, P(PyDBTH-EDOT) ve PEDOT polimerleri kullanılarak elektrokromik cihazlar kurulmuştur. Bu elektrokromik cihazların, elektrokromik özellikleri, spektroelektrokimya, kinetik ve renk analizleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel monomer (2,2'-di-pyrrol-1-yl-[4,4']bithiazolyl, PyDBTH), was synthesized via Clauson-Kaas method. Characterization of the monomer was performed 1H-NMR, 13C-NMR, FTIR, CV and MS techniques. Polymerization of the bithiazole containing monomer, was performed in tetrabutylammonium hexafluorophosphate/dichloromethane system and electrochemical behavior of the polymer was investigated by cyclic voltammetry. In addition, electrochemical copolimerization of PyDBTH in presence 3,4-ethylenedioxythiophene (EDOT) was achieved and characterization of these polymers were performed via cyclic voltammetry and FTIR techniques. Electrochromic properties of all the polymers were investigated through spectroelectrochemisry, kinetic studies and color measurement studies. Depending on the synthesis conditions, the bithiazole based polymers exhibited optical band gaps ranging from 2.60 to 1.75 eV and the copolymers displayed multichromism within a wide span of the visible spectrum. The copolymers revealed short switching times and useful optical contrast as 0.6 s and 54 %, respectively. Finally, electrochromic devices were established using the P(PyDBTH-EDOT) and PEDOT polymers. Electrochromic properties of the electrochromic devices were investigated via spectroelectrochemisry kinetic studies and color measurements.