Enerji nakil hatları çevresinde oluşan elektrik ve manyetik alanların yapay sinir ağları ile belirlenmesi
The determination of the electric and magnetic field that occured around the power transmission lines with artifical neural network
- Tez No: 316189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, Enerji İletim Hatlarının çevresinde oluşan elektrik ve manyetik alanların belirlenebilmesi için yeni bir yaklaşım olarak Yapay Sinir Ağları kullanılmıştır. İlk olarak iletim hatları etrafında oluşan elektrik ve manyetik alan değerleri ölçülmüş, daha sonra Çok Katmanlı Yapay Sinir Ağı modeli kullanılarak enerji iletim hatları etrafında oluşan alan seviyeleri tahmin edilmiştir. Ayrıca elektrik ve manyetik alanların analitik hesabında sırası ile Yük Benzetim Yöntemi ve Biot Sawart Yasası kullanılmıştır. Çalışmada Türkiye de kullanılan tipik 31.5 kV, 154 kV ve 380 kV güç iletim hatları seçilmiştir. Bu hatların çevresinde oluşan elektrik ve manyetik alan seviyelerinin Yapay Sinir Ağı ile yüksek doğruluk da tahmin edilebileceği gösterilmiştir. Yıllık güç talebine bağlı olarak, bu güç hatları için alan seviyeleri hakkında yeni bilgilere ulaşılmıştır. Bu çalışma ile elde edilen sonuçlar, elektrik ve manyetik alanların biyolojik etkileri konusundaki araştırmacılara referans olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, to be estimate the electric and magnetic fields that occurred around the power transmission lines, Artificial Neural Network has been used as a new approach. Firstly, electric and magnetic fields levels around the power transmission lines has been measured, and then levels of field that occurred around this power lines has been predicted by using multilayer artificial neural networks model. Also, for the analytical calculation of electric and magnetic fields have been used Charge Simulation Method and Biot Sawart Law, respectively. In the study, 31.5 kV, 154 kV and 380 kV typical power transmission lines used in Turkey have been selected. Electric and magnetic field levels occurred around this power lines has been showed to be predicted with ANN models, as a highly accuracy results. The new information which is related to field levels has been obtained for this power lines, depending on annual power demand. The results obtained from this research will be reference to the researchers focused on biological effects of electric and magnetic fields.