Balık kaynaklı aeromonas türlerinin biyofilm üretme yeteneklerinin ve bazı virulens özelliklerinin belirlenmesi
Determination of biofilm production ability and some virulence characters of fish originated aeromonas species
- Tez No: 771560
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN EMEK ONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Aquatic Products, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Aeromonas'lar sucul ortamda yaygın olarak bulunan, hem balıklarda hem de insanlarda çeşitli hastalıklara neden olan mikroorganizmalardır. Aeromonas'ların patojeniteleri çok çeşitli virulens faktörlerine ve biyofilm oluşturma yeteneklerine bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde yetiştirilen Gökkuşağı alabalıklarından (Oncorhynchus mykiss) izole edilmiş olan Aeromonas türlerinin biyofilm oluşturma yeteneklerinin ve bazı virülens özelliklerinin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla çalışmada 25 Aeromonas izolatının biyofilm oluşturma yeteneği Congo Red Agar (CRA), Modifiye Tüp Aderens (Christensen) ve Mikroplak yöntemleri kullanılarak karşılaştırmalı olarak belirlendi. İzolatların hemolitik aktivite, jelatinaz üretimi, serin proteaz aktivitesi, DNase aktivitesi ve hareket özellikleri fenotipik metotlar ile ortaya konuldu. CRA, Christensen ve Mikroplak metotları ile izolatların sırasıyla, % 68, % 48 ve % 60'ının biyofilm oluşturduğu, üç metottan elde edilen sonuçların birleştirilmesiyle ise izolatların % 92'sinin biyofilm oluşturduğu saptandı. Çalışılan virulens özellikleri izolatlar arasında değişken oranlarda saptandı.
Özet (Çeviri)
Aeromonas species commonly found in the aquatic environment causes infections in both fish and humans. The pathogenicity of Aeromonas depends on a wide variety of virulence factors and the ability to form biofilm. The aim of the present study was to determine the biofilm producing abilities and some virulence characteristics of Aeromonas species isolated from cultured rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) in our country. For this purpose, biofilm producing abilities of 25 Aeromonas isolates were investigated comparatively by using Congo Red Agar (CRA), Modified Tube Adherence (Christensen), and Microplate methods. Hemolytic activity, gelatinase production, serine protease activity, DNase activity and motility characteristics of the isolates were determined by phenotypic tests. It was determined that 68%, 48%, and 60% of the isolates formed biofilms with CRA, Christensen, and microplate methods respectively, while combining the results obtained from the three methods, 92% of the isolates formed biofilms. All investigated virulence factors were found at variable ratios among the isolates.