Salkım seyreltmesinin Shiraz üzüm çeşidinde verim ve kaliteye etkisi
Effects of cluster thinnings on yield and quality parameters in Shiraz grape cultivar
  1. Tez No: 316190
  2. Yazar: ELİF CEREN KALINKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. İBRAHİM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmada Shiraz üzüm çeşidinde salkım seyreltmesinin, tanenin fiziksel ve kimyasal değişimi ile asma verimi üzerine etkisi incelenmiştir. Denizli'nin Güney ilçesinde yetiştirilen Shiraz asmalarına, tane tutumundan hemen sonra 4 farklı salkım seyreltmesi (8, 16, 24 ve 32 salkım/asma) uygulanmıştır. Asma başına 16 salkım uygulaması kontrol olarak kabul edilmiştir. Asma başına üzüm ve çubuk verimi ile tane ve salkım özellikleri incelenmiştir. Ayrıca tanenin biyokimyasal özelliği olarak, toplam fenolik (TP), toplam flavonoid (TF) ve toplam monomerik antosiyanin madde miktarları (TMA) saptanmıştır. Üzüm tanelerinin antioksidan aktivitesi DPPH, TEAC ve FRAP yöntemleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. En yüksek üzüm verimi (5576.70 g/asma) 32 salkım bırakılan asmalardan elde edilmiştir. Salkım seyreltmesi sonucu salkım ağırlığı, salkım boyu ve salkım eni değerleri bakımından istatistiki açıdan önemli bir fark oluşmamıştır; ancak tane ağırlığı, tane eni ve tane boyu değerlerinde istatistiki açıdan fark görülmüştür. En yüksek tane ağırlığı kontrol asmalarda (1.62 g) kaydedilirken, en düşük tane ağırlığı ise (1.51 g) 32 salkım/asma uygulamasında kaydedilmiştir. En yüksek toplam fenol (285.20 mg GAE/100g) ve toplam flavonoid (100.68 mg CTE/100g) madde miktarları 8 salkım/asma uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek toplam monomerik antosiyanin madde miktarı (3.29 mg/g) ise en az salkım yüklemesi yapılan asmalarda olmuştur (8 salkım/asma). Antioksidan aktivite değerleri DPPH yönteminde 0.94-1.14 mg/ml arasında, TEAC ve FRAP yöntemlerinde sırasıyla 10.02-14.85 ?M/g FW ve 1.14-1.29 ?M/100 g değerleri arasında olmuştur. En yüksek değerler 8 ve 16 salkım/asmada bulunurken, en düşük değerler ise 32 salkım/asmada bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Effects of cluster thinning which is applied after berry set on physical and chemical changings in berries and yield characteristics of grapevines were investigated. Cluster thinning were applied after berry set at 4 levels (8, 16, 24 and 32 cluster/vine) in Shiraz grapevines grown in Güney vicinity of Denizli. Application of 16 cluster per vine was accepted as control. Grape and cane yield per vine in addition to berry and cluster characteristic were recorded. Furthermore, total phenolics, total flavonoids and total monomeric anthocyanins were also measured as biochemical characteristics of berries. Antioxidant activity of grape berries were compared by using DPPH, TEAC and FRAP methods. Highest grape yield were obtained in the application of 32 cluster per vine (5576.70 g/vine). There are no statistically differences among cluster thinning applications in cluster weight, cluster length and cluster width. Values of berry weight, width and lengths were statistically different in all applications. Minimum berry weight (1.51 g) were recorded in the application of 32 cluster per vine while maximum numbers in control vines. Highest total phenol (285.20 mg GAE/100g) and total flavonoids (100.68 mg CTE/100g) were recorded in the application of 8 cluster per vine. Maximum monomeric anthocyanin (3.29 mg/g) was recorded in lowest crop load (8 cluster/vine). Antioxidant activities were recorded as 0.94 to 1.14 mg/ml in DPPH, and 10.02 to 14.85 ?M/g FW in TEAC and 1.14 to 1.29 ?M/100g in FRAP methods. Minimum values were recorded in highest crop load (32 cluster/vine) whereas maximum numbers in lower crop loads (8 and 16 clusters/vine).