Okratoksin A içeren yemle beslenmiş wistar çeşidi erkek sıçanların [Rattus norvegicus] karaciğer ve böbrek dokularında okratoksin birikimi ve testosteron hormon düzeyi ile ilişkisinin araştırılması
Determination of Ochratoxin A accumulation in kidney and liver of wistar male rats [Rattus norvegicus] fed with ota containing diet and relation with testosterone hormone levels
- Tez No: 316194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; Okratoksin A (OTA) içeren yem ile beslenmiş erkek, kastre edilmiş erkek ve dişi sıçanların böbrek, karaciğer ve plazma OTA miktarları belirlenmiş ve OTA düzeylerinin organ, zaman, cinsiyet ve kastrasyon işlemine bağlı olarak değişimi araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; 6 ve 12 hafta süresince OTA içeren yem ile beslenmiş erkek sıçanlar, 24 hafta süresince OTA içeren yem ile beslenmiş erkek, kastre edilmiş erkek ve dişi sıçanlar ile kontrol grubunu oluşturan OTA içermeyen yem ile beslenen sıçanlar olmak üzere 7 deney grubu oluşturulmuştur. Deney periyodu boyunca OTA içeren yem ile beslenen erkek ve dişi sıçanların böbrek, karaciğer ve plazma dokularındaki OTA analizleri HPLC cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Tespit edilen OTA seviyeleri organlara, zamana, cinsiyet ve kastrasyon işlemine bağlı olarak değerlendirilmiştir. Testosteron hormonu miktarı ise ELISA test tekniği ile ortaya konmuştur.Sıçanların OTA seviyelerinin organlara bağlı değişimi incelenmiş ve yalnızca 12 ve 24 hafta OTA uygulaması yapılan erkek sıçanların böbrek ile karaciğerleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir (P>0.05). Bunun yanında diğer grupların (dişi, kastre erkek ve normal erkek 6. hafta) böbrek ve karaciğer OTA seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür (P0.05), 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
In this study, plasma and organ (kidney and liver) OTA levels of OTA-treated normal male and female rats and castrated rats were determined and their OTA levels were evaluated according to sample types, time, sex and castration. For this purpose, rats were put in seven groups. For the determination of time-dependent OTA changes in organs and plasma, normal males were treated with OTA for 6, 12 and 24 weeks. Female rats were also treated with OTA for 24 weeks for the determination of sex-dependent OTA levels of organs and plasma. To find out the role of testosterone in organ and plasma OTA levels, a group of rats were castrated after 6 weeks of OTA treatment and then continued to be fed with OTA containing food for a further 18 weeks. OTA analysis of organs and plasma samples were carried out using HPLC with a fluorescence detector and testosterone levels of normal and castrated males? plasma samples were determined with an ELISA based technique.The OTA levels of organs and plasma samples were evaluated according to organ type, OTA-treatment period, sex and castration. When OTA levels of kidney and liver of the rats were compared, there were statistically significant differences between the organs (P0.05).When organ and plasma OTA levels of the male rats were compared according to the OTA-treatment period, it was found that there was an increase in week 12 (compared to week 6) and then a decrease in week 24.