Kükürtlenmiş ve kükürtlenmemiş kuru kayusularda aflatoksin ve okratoksin-A'nın niceliklerinin araştırılması
- Tez No: 38461
- Danışmanlar: PROF.DR. UYGUN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Kuru ve kurutulmuş meyvelerde mikotoksin gelişimi; üretim, hasat,. kurutma veya depolama aşamalarında meydana gelmekte, insan ve hayvan sağlığı açısından büyük önem taşıyarak milyonlarca dolarlık ekonomik kayıplara da neden olmaktadır. Son yıllarda kuru incirde ortaya çıkan sorunlar nedeni ile ihraç edilen kuru meyvelerimizde alıcı ülkeler tarafından istenen analizler arasına mikotoksinler de girmiştir. Birçok ülke aflatoksin için belirledikleri tolerans rakamlarını giderek indirmektedir. Bu nedenle özellikle Malatya ve İzmir illerinin kuru meyve işletmelerinden sağlanan (1992-1993 yıllarında) 150 kuru kayısı örneğinde aflatoksin ve okratoksin-A nicelikleri üzerine araştırma yapılmıştır. Ayrıca kuru kayısı örneklerinde ortalama meyve ağırlığı, küf. SCX, ve rutubet miktarlarının kum kayısıda aflatoksin ve okratoksin-A oluşumu ile ilişkili olarak araştırılmıştır. Aflatoksin ve okratoksin-A hiçbir örnekte saptanamamıştır. SUMMARY Mycotoxins may form during the production, harvest, drying or storage of dry and dried fruits and result in economic losses due to the risk created in terms of human and animal health. Mycotoxin analyses are being demanded in dried fruit exportation because of the aflatoxin problem that appeared in dried fig exportation in recent years. Besides, many importer countries are decreasing their tolerance limits. For these reasons, 150 dried apricot samples were taken from the processors in Malatya and Izmir provinces in 1992 and 1993 and anlyzed for their aflatoxin and ochratoxin-A contents. Average fruit weight, SO2 content, mould count and moisture content were also determined related to quality and mycotoxin formation. No aflatoxin or ochratoxin- A positive samples could be detected. 41
Özet (Çeviri)