Bazı Bianchi evren modelleri için kozmolojik parametrelerin belirlenmesi
Determine of cosmological parameters for the some Bianchi type models of the universe
  1. Tez No: 316195
  2. Yazar: IŞIL BAŞARAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada öncelikle kozmolojik model çalışmaları hakkında bilgi verilmiş, kozmolojik prensiplerden bahsedilmiş ve Genel Görelilik Teorisi (GRT), Brans-Dicke teorisi, Bianchi sınıflaması ve kinematik nicelikler açıklanarak ortaya konulmuştur. Daha sonra Friedmann-Robertson-Walker (FRW) uzay-zamanı için GRT çerçevesinde kozmolojik parametreler irdelenmiş ve Einstein alan denklemleri için genel çözüm elde edilme çalışmaları yapılmıştır. Ardından, öncelikle FRW uzay-zamanı için Brans-Dicke teorisi çerçevesinde kozmolojik parametreler tanımlanıp alan denklemlerine yeni çözümler elde edilmiştir. Son olarak lokal rotasyonel simetrik Bianchi tip I uzay-zamanı için GRT çerçevesinde kozmolojik parametreler belirlenmiş ve alan denklemlerinin bazı yeni çözümleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study it is provided information about the cosmological model studies, the cosmological principles are discussed and the General Relativity Theory (GRT), Brans-Dicke theory and Bianchi classification are explicitly explained. After that, cosmological parameters are inspected within the framework of General Relativity theory for Friedmann Robertson Walker (FRW) space-time and Einstein field equations studies are carried out for obtaining the general solution. Then, primarily, cosmological parameters are identified within the framework of Brans -Dicke theory for FRW space-time and obtained new solutions of the field equations. Finally, cosmological parameters are determined within the framework of GRT for locally rotationary symmetric Bianchi type I space-time and found some new solutions of field equations.