Egzotik çekirdek reaksiyonlarının optik model ve çiftlenmiş kanallar modeliyle incelenmesi
Investigation of exotic nuklei reactions by using the optical model and coupled channels model
- Tez No: 316196
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZTOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yapılan bu çalışmada 6He ve 11Be egzotik çekirdeklerinin özellikleri açıklanmıştır. Bunun için 6He ve 11Be saçılma durumları incelenmiş potansiyelin reel ve sanal derinliklerini belirlemek için iki denklem önerilmiştir. 6He için deneysel verileri açıklamada optik modelin hem fenomonolojik hem de çift katlı integral (Double Folding) yöntemi oldukça başarılı olmuştur. Çift katlı integral yönteminde yoğunluk dağılımı olarak 2 parametre Fermi yoğunluk dağılımı kullanılarak yapılan hesaplar deneysel verileri oldukça başarılı bir şekilde açıklamıştır. 11Be ile yapılan çalışmada ise optik model deneysel verileri açıklamada yetersiz kalmış ve çiftlenmiş kanallar modelinin sonuçlarının deneysel verileri daha iyi açıkladığı görülmüştür. Bununla beraber deformasyon etkisinin hesaba katıldığı çalışmada ise 11Be'un deneysel verileri çok başarılı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study exotic properties of the 6He and 11Be nucleus are described. For this reason the scattering of 6He and 11Be with various nucleus were investigated. In order to determine depth of the real and the imaginary parts of the potential, two equations have been introduced. Both phenomenological and double folding methods with 2 parameter Fermi density distribution have been quite successful in explaning the exprimental data for 6He nuclei. However, in the case of 11Be, both methods were inadequate in explaining the experimental data. The result of the coupled-channels method provided better agreement. In addition the coupled channels method described the data for 11Be very successful when the deformations were taken.