Bir sulama sisteminde kullanılabilecek rüzgar enerji sisteminin tasarlanması
Design of a wind energy system to be used in an irrigation system
  1. Tez No: 316197
  2. Yazar: KUTBAY SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET RENDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Antalya yöresindeki 50 metre yer altı suyu seviyesi dikkate alınarak seçilen 40 Watt gücündeki DC dalgıç pompayı çalıştırabilecek küçük ölçekli bir rüzgar türbini tasarımı yapılmıştır.Üç kanatlı, 67 cm rotor yarıçapına sahip ve rotorun DC jeneratöre doğrudan bağlandığı bir rüzgar türbini imal edilmiş ve bu türbinin değişik rüzgar hızlarındaki performansları incelenmiştir. Yapılan deneyler, tasarlanan rüzgar türbininin 5,5 m/s ? 6,5 m/s rüzgar hızı aralığında en yüksek verimi olan % 27,5'e ulaştığını göstermektedir. Ragheb'e (2009) göre rüzgar türbini tasarımında % 35'lik bir verim gerçekçi bir hedef olarak kabul edilebilir. Bu nedenle % 27,5'lik verim oldukça tatmin edicidir. Elde edilen makul sonuç, tasarımın doğru esaslar dahilinde yapıldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a small-scale wind turbin is designed, that is capable of running a 40 Watt DC submersible pump, choosed by taking into consideration of the 50 meter deep ground water level in Antalya.A wind turbine which has a 67 cm of rotor radius, three blades and DC generator direclty connected to rotor, has been builded and the performances of these wind turbine in various wind speeds has been investigated. The results of experiments indicated that the wind turbine reached its highest yield, 27.5%, in the range of 5.5 m/s ? 6.5 m/s wind speeds. According to Ragheb (2009), 35% yield, based on the design of wind turbine can be considered as a realistic goal. Therefore, 27.5% is a very satisfactory yield. Obtained reasonable results show that the design has been done under correct principles.