Tabakalı kompozit levhalarda cıvata ve kör perçinlerin birleşmeye olan etkisinin deneysel olarak incelenmesi
The experimental investigation of effect of joining with bolts and blind rivets of laminated composite materials
  1. Tez No: 316247
  2. Yazar: METİN TOPALAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Makine ve yapı elemanlarının bağlantılarında yeni nesil perçin bağlantıların kullanım potansiyeli giderek artmaktadır. Kör perçinler tek taraflı erişim kolaylığı sağlayarak perçinleme işlemini kolaylaştırmaktadır. Tabakalı kompozit malzemelerin özellikle uzun zaman periyotlarında bağlantı güvenirliliğin gerektiği havacılık, uzay, otomotiv, altyapı sistemi, tıp, elektronik paketleme, inşaat ve deniz endüstrilerinde gün geçtikçe önemi artmaktadır. Kompozit malzemelerin birleştirilmesinde genellikle cıvatalar kullanılmaktadır.Bu çalışmada, cıvata ve kör perçin bağlantılı tabakalı kompozit levhaların çekme kuvveti altındaki davranışları incelenerek meydana gelen hasar biçimleri belirlenmiştir. 5754 alüminyum plaka ve [0/±45/90]s dizilimine sahip tabakalı kompozit malzemenin çekme deneylerinde genellikle cıvatalı birleştirmelerin daha yüksek dayanım değerlerine ulaştığı, ancak yapılan yorulma testinde kör perçin bağlantısının daha düşük kuvvette hasara uğramasına rağmen daha homojen gerilmeler ve daha yüksek mukavemet elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Usage potential of new generation riveting connections in machines and structures one is increasing, day by day. Blind rivet facilitates the riveting process by providing ease of one-sided access. Particularly, importance of laminated composite materials have been increasing in the long time periods required connection reliability such as aerospace, automotive, infrastructure, medical, electronic packaging, construction and marine industries. Today, usage of composite materials is one of the main methods to save energy. Bolts are usually used to join composite materials.In this study, behaviors of laminated composite plates joined with blind rivet and bolts under the tensile strength and maximum load. In tensile experiments of 5754 aluminum plate and laminated composite material which has [0/±45/90]s sequencing, it had been obtained that bolted joints usually reached values of higher strength. However blind rivet connection had suffered damage with lower force, in fatigue test. Nevertheless, more homogeneous strengths and higher durabilities had been achieved.