Aısı 1045 malzemesinin matkap ucu ile delinmesinde kaplamanın takım performansına etkisi
Effect to tool performance of coventry in drilling with bit of aisi 1045 metarial
  1. Tez No: 316248
  2. Yazar: SERDAR KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL UCUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, kaplamasız ve plazma nitrürleme yöntemiyle kaplanan HSS matkap uçları ile AISI 1045 çeliğinin delinmesi işleminde takım performansı deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde kaplamasız ve plazma nitrürlenmiş iki çeşit matkap ucu kullanılmıştır. Deneyler, kuru kesme ortamında yapılmış ve farklı kesme parametreleri (çevresel hız, ilerleme) seçilmiştir. Delme işlemleri CNC bir torna tezgâhında yapılmıştır. İlk olarak, plazma nitrürleme yöntemi ile HSS matkap uçları kaplanmıştır. Kaplamasız ve kaplanmış matkap uçları ile yapılan delme işlemlerinde yüzey pürüzlülüğü, çap hatası, talaş oluşumu ve aşınmalar belirlenmiştir. Kaplanmış matkap uçları EDS ve taramalı elektron mikroskobun (SEM)'da incelenmiş kaplama kalınlıkları ve mikro sertlikleri belirlenmiştir.Sonuçta, plazma nitrürleme işlemi ile iyi bir kaplama sağlanmıştır. Kaplamalı ve kaplamasız matkap uçları kullanılarak yapılan deneylerde, plazma nitrürlenmiş matkap uçlarında daha iyi kesme performansı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, tool performance in drilling process of AISI 1045 steel using HSS drill bits with plasma nitriding coated and uncoated has been investigated as experimental. Two types drill bits having uncoated and coated was used in experiments. The experiments were performed in dry cutting conditions and various cutting parameters (cutting speed, feed rate) were designated. The drilling process was performed CNC turning machine. Firstly, HSS drills bits were coated using plasma nitriding method. Surface roughness, diameter fault, chip forming and wears were determined in the drilling process using both coated and uncoated bits. Coated bits were investigated in EDS and scanning electro microscopy (SEM), coating thickness and mikco hardness were determined.The results show that a good coating was perform with plasma nitriding. Tool performance is better in plasma nitriding drills bits in compare with the uncoated and coated.