Alloksan-diabetik sıçan aortasında diabet süresinin endotele-bağımlı gevşemelere etkisi
Effect of duration of diabetes on endothelium-dependent relaxation of aorta from alloxan-diabetic rats
  1. Tez No: 31625
  2. Yazar: AYGÜL SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
58 ÖZET ALLOKSAN-DİABETİK SIÇAN AORTASINDA DİABET SÜRESİNİN ENDOTELE-BA?IMU GEVŞEMELERE ETKİSİ Diabetik hastalarda ttpertansiyon, ateroskieroz ve tromboz gibi çeşitli kardiyovaskiüer hastalıklara* geüştiği bilinmektedir. Nedenleri tam olarak aniaşıiamamış olmakta beraber dîabette gözlenen kardiyovasküier bozukiukiann vasküier düz kasın nörotransmiter ve hormonlara karşı duyariığındaki ve/veya yanıt veririiğindeki değişimlerden kaynaklandığı ileri sürülmektedir. 3u bağlamda, deneysel diabetik sıçan aortasının vazckonstriktör ajanlara karşı reaktivitesi üzerinde oldukça fazla sayıda araştırma gerçekleştirilmiş, ancak gevşetici ajanların yanıtlan üzerinde fazla çalışma yapılmamıştır. Öt» yandan, son yıllarda özellikle çeşitli deneysel hayvan modellerinde gerçekleştirilen araştırmalar île vasküîer tonusun regülasyonunda vasküler endoteiyumun da rol oynadığı anlaşılmıştır. Literatürde diabetik sıçan aortasında yürütülmüş endoteie-bapmiı gevşetici yanıtlara ilişkin araştırma bulgulannın birbirinden oldukça farklı ve çelişkili olduğu göze çarpmaktadır. 3u çalışmada aiioksan-dlabetik (Tip 1 câabet) sıçan aortasında asetllkoiin ile stinuüe edilen endoieie-bağımii gevşetici yamtlann diabetin süresine bağlı olarak ne şekilde etkilendiğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 1,4,3 ve 12 haftalık alloksan-diabetik dişi sıçanlar ve aynı yaştaki kontrolleri kullanılmıştır. Noradrenailn İle prekontrakte edilen S haftalık diabetik sıçan aortasında asetllkoiin ile oluşturulan endotele-bağımlı gevşetici yanıtlar kontrollerine göre aniamiı olarak azalmış 1,4 ve 12 haftalık diabetik aortalarda ise anlamlı değişim saptanmamıştır. Öte yandan endoteiden bağımsız gevşeme oluşturan sodyum rtitroprussiyat yanıtlan diabetik59 aortada kontrollerine gore değişmemiş olarak bulunmuştur. Bulgular, deneysel diabetik aortik düz kasın yarat verirtiğinde bozukluk olmadığını, endoteie-bağımiı gevşeflci yanılfann değişmesinde İse diabet süresinin önemi! bir faktör olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY EFFECT OF DURATION OF DIABETES ON ENDOTHEUUM-DEPENDENT RELAXATION OF AORTA FROM ALLOXAN-DIABETIC RATS Diabetics are afflicted with a predisposition to various cardiovascular diseases such as hypertension, atherosclerosis and thrombosis. St has been suggested that some manifestations of cardiovascular deterioration in diabetes are a consequence of altered sensivity and/or responsiveness of vascular smooth muscle to neurotransmitters and hormones, in this respect, tie reactivity of the aorta of experimental diabetic rate to constricting agents has been extensively studied. However, only a few studies deaf with the response to relaxing substances. Jn the past few years, the important role of endothelium in tie regulation of vascular tone has been established, especially in several animal models. Previous results on andotheiium-dependent relaxation In diabetic rat aorta are inconclusive. The purpose of this study was to examine f me-dependent effect of diabetes in andotheiium-dependent relaxation of aorta from attoxan-dlahetic (Type 1) rats. 1,4,3 and 12 week ailoxan-diabetic female rats and their age- matched controls were used in this study. The andotheiium-dependent relaxation which was produced by acetylcholine in aortic rings precontracted writ noradrenaline was significantly attenuated in aortic rings from 3 week diabetic rate. However, the relaxations to acetylcholine unaltered significantly in the 1th,4îh and 12th weeks of the disease. On the other hand, tie relaxation induced by sodium nitroprusside fan endotheiium- Independent relaxant agent) in diabetic preparations was comparable to their controls.61 These results demonstrate that duration of diabetes is an important factor on the alterations of endothelium dependent relaxations in diabetes.