Toxocara canis yumurtalarına ve visceral larva migrans'a radyasyonun etkileri
- Tez No: 31626
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TİĞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
- 52 - 7. ÖZET Toxocara canis Yumurtalarına ve Visceral Larva Migrans* a Radyasyonun Etkileri Eu çalışma, radyasyonun Toxocara canis yumurtalarının gelişimlerine ve farelerdeki içorgan larva göçüne etkilerini incelemek için yapılmıştır. Çalışmada kullanılan T. canis yumurtaları, ölü köpek lerin bağırsaklarından toplanan dişi parazitlerden elde edil miştir. Radyasyon işlemleri için Lalahan Hayvan Sağlığı Nük leer Araştırma Enstitüsü* nde bulunan ve gamma ışınları veren 1-57 Cecium " kaynağından yararlanılmıştır. Elastomerli T. canis yumurtaları 5-300 krad arasında irradiye edilmiş ve bir grup yumurta da irradiye edilmeden kontrol olarak tutulmuştur. Yu mu rt al ardaki gelişim 30 gün süreyle incelenmiştir. Yumurta içindeki larva gelişiminin radyasyon doz artışına bağlı olarak azaldıSı ve gelişimin 60 krad* dan iti baren durduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 54 - 8. SUMMARY The Effects of Radiation on Toxocara canis Eggs and Visceral Larva Migrans This study was undertaken to investigate the effects of radiation on the development of Toxocara canis eggs and on visceral larva migration in mice. The Toxocara canis eggs used in the study were ob tained from female parasites which were collected from the intestines of dead dogs. The irradiation of the eggs was carried out using gamma rays, Cecium, at the Lalahan Nuclear Research Institute of Animal Health. Unsegmented T. canis eggs were irradiated with 5 to 300 krads and a group of eggs, not subjected to radiation were set aside as controls. Egg development was observed for 30 days. It was seen that the larval development inside the eggs decreased with increasing radiation dosage. Above 60 krads, development ceased completely.