Genotoxic and mutagenic effects of aqueous extract from aerial parts of linaria genistifolia (linnaeus) miller subsp. genistifolia
Linaria genistifolia (linnaeus) miller subsp. genistifolia sulu ekstrelerinin genotoksik ve mutajenik özelliklerinin allium ve ames testi ile araştırılması
- Tez No: 316259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP LİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Linaria genistifolia (Linnaeus) Miller subsp. genistifolia, Plantaginaceae, bitkisinin toprak üstü kısımlarının sulu ekstresinin (Lg-ekstresi) genotoksik ve mutajenik etkileri sırasıyla A. cepa meristamatik kök hücreleri ve bakteriyel revertant mutasyon deneyinde Salmonella typhimurium TA98 and TA100 suşları kullanılarak metabolik aktivasyon (S9) varlığında ve yokluğunda araştırıldı. Allium kök büyüme inhibisyon testinde EC50 değeri yaklaşık olarak 15 g/L olarak belirlendi ve Lg-ekstresinin 0,5xEC50, EC50 and 2xEC50 konsantrasyonları soğan kök hücrelerine uygulanmıştır. Distile su ve metil metan sülfanat (MMS, 10 mg/L) sırasıyla negatif ve pozitif kontrol grubu olarak kullanıldı. Test edilen preparasyonların neden olduğu karakteristik etkisi mitotik indeks (Mİ) değerinin 7,5 g/L ve 15 g/L ( 24 ve 96 saatlik uygulamar hariç ) artması ve aynı şekilde mitotik indeks değerinin 30 g/L ve MMS'de azalmasıdır. Anafaz telofaz hücrelerinde yapışıklık, köprüler, kalgın kromozom ve bozulmuş anafaz telofaz gözlemlenirken diğer hücrelerde c-metafaz, prometafaz, poliploidi ve binüklear hücreler gözlemlendi. Lg-ekstresinin, S. typhimurium TA 98 ve TA100 suşlarında S9 varlığı ve yokluğunda mutajenik etkisi bulunmadı. Sonuçlar aynı zamanda istatistiksel olarak SPSS for Windows paket programında Duncan çoklu değişim testi ile değerlendirildi. Bu sonuçlar Lg-ekstresinin A. cepa kök meristematik hücrelerinde genotoksik aktivite gösterdiğini fakat Ames test sisteminde mutajenik aktivite göstermediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, genotoxic and mutagenic effects of aqueous extract from aerial parts Linaria genistifolia (Linnaeus) Miller subsp. genistifolia, Plantaginaceae (Lg-ext) were investigated by using both Allium cepa root meristematic cells and bacterial reverse mutation assay in Salmonella typhimurium TA98 and TA100 with or without metabolic activation system (S9), respectively. In Allium root growth inhibition test, EC50 value was determined approximately 15 g/L and 0.5xEC50, EC50 and 2xEC50 concentrations of Lg-ext were introduced to onion tuber roots and distilled water and methyl methane sulfonate (MMS, 10 mg/L) used as a negative and positive control, respectively. The characteristic effect caused by tested preparations was an increase of mitotic index (MI) in 7.5 g/L and 15 g/L (except 24 and 96 h) and simultaneous decrease of MI in 30 g/L and in MMS. While stickiness, bridges, chromosome laggards and disturbed anaphase-telophase were observed in anaphase-telophase cells, c-metaphase, pro-metaphase, polyploidy and binuclear cells were observed in other cells. Lg-ext was not found to be mutagenic on S. typhimurium TA 98 and TA100 with or without S9. The results were also analyzed statistically by using SPSS for Windows, and Duncan?s multiple range tests were performed respectively. These results indicate that Lg-ext exhibits genotoxic activity in A. cepa root meristematic cells but not mutagenic activity in Ames test system.