Güneş enrjisi ile dere suyu damıtılmasının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of solar distillation from stream water
  1. Tez No: 316270
  2. Yazar: İHSAN SARIİPEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KILIÇASLAN, YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, dere suyundan, içme ve kullanım suyu elde edilmesi amacıyla kullanılan güneş enerjisi ile damıtma yöntemi teknik olarak incelenmiştir. Dere veya deniz suyundan içme suyu elde edilmesinde değişik yöntemler kullanılmakta ve bunlardan birisi de güneş enerjisiyle su damıtılmasıdır. Çalışmaya bir güneş enerjili su damıtıcı yapılmasıyla başlanmıştır. Damıtma işlemi için enerji kaynağı olarak güneş enerjisi kullanılmıştır. Sistemde üç adet 150 cm boyunda vakum tüp, yoğuşma örtüsü olarak tek eğimli yoğuşma örtüsü kullanılmıştır. Yapılan deneyler Karabük koşullarında yapılmış ve dere suyu olarak da Karabük Üniversitesi kampüsü önünden geçen Araç çayının suyu baz alınmıştır. Güneş enerjili dere suyu damıtıcısında, Karabük ili iklim koşulları (dış hava sıcaklığı, güneş ışınım miktarı, ışınım süresi),vakum tüplerin ayrı ayrı sıcaklıkları, depo suyu sıcaklığı, damıtma havuzu sıcaklığı, vakum tüplü güneş kolektörü cam yüzey sıcaklığı, dere suyu miktarı ve damıtılmış su miktarı ölçülerek değerlendirilmiştir. Bir güneş enerjili damıtıcının güneş enerjisinden maksimum yarar sağlayabilmesi için değişik şartlar denenmiştir. En başta tek eğimli üst yoğuşma örtüsü güneşe açık olacak şekilde değerler alınmış daha sonra yoğuşma örtüsü cam yünü ile yalıtılarak değerler alınmıştır. Daha sonra bu iki sistem karşılaştırılarak sonuca gidilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, sistemin verimi; damıtma yöntemlerine, dış ortam sıcaklığına, güneş ışınım değerlerine, depo yalıtımına, damıtıcının örtü şekillerine ve su derinliğine göre değişmekte olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, solar distillation technique is investigated technically which is used to produce drinking and cleaning water from stream water. Various methods are used in producing drinking water from the stream and sea water one of which is solar distillation. In the first stage of the study a solar distillation system is produced in which solar energy is used for the distillation. Three vacuum tubes of 150 cm length and a single curved condensation cover was used in the system. Tests were conducted in Karabuk city conditions and the water from Araç Stream which passes through the Karabuk University Campus was used. The parameters taken into consideration in solar distillation system were; climatic conditions of Karabük city (air temperature, solar radiation, radiation time), temperatures of each vacuum tube, water tank temperature, distillation pool temperature, glass surface temperature of vacuum tubed solar collector and the amounts of river water and distilled water.Different conditions were tested to obtain maximum benefit from solar energy. First measurements were taken as the single curved top condensation cover was exposed to the sun and then as the cover insulated with glass wool. Two systems were compared to each other. Test results showed that the system efficiency changes according to the distillation method, outer temperature, solar radiation intensity, tank insulation, cover shapes of the distillation system and the depth of water.