Recuperator design for industrial reheating furnace
Endüstriyel tav fırını için reküperatör tasarımı
- Tez No: 316271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde, enerji ihtiyacı ve maliyetlerinin artması, enerji kaynaklarının kısıtlılığı,piyasadaki rekabetçi koşullar ve çevresel duyarlılık enerji kaynaklarının verimlikullanımını gerektirmektedir. Bu bağlamda, bir özel kuruluşun ray profilhaddehanesi tav fırınında, yakıt optimizasyonu ve yüksek enerjili (700-850oC) fırınegzoz gazından fırın yakma havasına ısı aktarımını artırarak maksimum düzeydeverim sağlamak üzere baca gazının korozitif etkisine dayanıklı, yüksek ısı transferikapasiteli yeni bir reküperatörün tasarlanması, imalat ve montajının yapılmasısağlanmıştır. Eski reküperatör de, baca gazı sıcaklığı 820°C için yakma havasısıcaklığı 375°C elde edilirken, yeni tasarlanan reküperatör 820oC baca gazı sıcaklığıiçin 575°C yakma havası sağlamaktadır. Bu sayede enerji geri kazanımı ve emisyonazalımı sağlanırken, ayrıca yüksek kaliteli ürün ve düşük maliyetli üretim eldeedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, increase of energy demand and costs, lack of energy resources,competitive conditions in the market and environmental considerations require theefficient usage of energy. In this context, an industrial facility rail profile millreheating furnace fuel optimization, a new recuperator which is highly corrosionresistant against the corrosive effect of flue gases, high heat transfer capacity design,production and assembly has been carried out to increase the heat transfer from thehigh temperature (700~850oC) furnace flue gas to the furnace combustion air toensure maximum efficiency. While existing recuperator design was providing about375°C combustion air from 820°C flue gas, new recuperator design has beenproviding about 575°C combustion air from 820°C flue gas. Thus, the energy savingand emission reduction have been ensured, and also high quality product and lowcost production has been obtained.