Organik arayüzey tabakaya sahip Au/n-GaAs schottky engel diyotların akım-voltaj (I-V) karakteristiklerinin incelenmesi
The investigation of current-voltage characteristics of Au/n-GaAs schottky barrier diodes with organic interfacial layer
  1. Tez No: 316273
  2. Yazar: MEHMET AKİF ALPER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HABİBE USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada katkısız ve katkılı organik arayüzey (PVA) tabakalı çok sayıda Au/n-GaAs Schottky engel diyotları (SBDs) hazırlandı. Hazırlanan diyotların temel elektriksel parametreleri olan sıfır-beslem potansiyel engel yüksekliği (?Bo), idealite faktörü (n), seri direnç (Rs) ve doyma akımı (Io) oda sıcaklığındaki akım-voltaj (I-V) ölçümleri kullanılarak elde edildi. Bu yapıların Rs değerleri Ohm yasası, Norde metodu ve Cheung fonksiyonları kullanılarak hesaplandı ve bu değerlerin birbiriyle uyum içinde olduğu görüldü. Polivinil alkol (PVA)' den yapılmış organik arayüzey tabakasının bir metal (Zn) ile katkılanarak diyotun performansı üzerine etkisi araştırıldı. Deneysel sonuçlar, Zn katkılı PVA arayüzey tabakasının Io, n, Rs değerlerini düşürdüğü; ?Bo ve diyotun iletkenliğini arttırdığı gösterdi. Bu sonuçlar, katkılı PVA arayüzey tabakanın diyotun performansını iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Au/n-GaAs Schottky barrier diodes (SBDs) with and without metal doped organic interfacial layer (PVA) were fabricated. The main electrical parameters such as zero-bias barrier height (?Bo), ideality factor (n), series resistance (Rs) and reverse-saturation current (Io) of these diodes were obtained using current-voltage (I-V) characteristics at room temperature. The Rs values of these diodes were obtained by using Ohm law, modificated Norde method by Bohlin and Cheung functions. The obtained values of Rs for three methods are agreement each other. In addition, the effect of Zn doped PVA layer on diode performance was investigated. The obtained results show that Zn doped PVA layer decrease the Io, n, Rs values and increase ?Bo and conductivity values. It is clear that the dopedinterfacial PVA layer has improved the diode performance.